Prym wiodą trawy, których pióropusze tańczą na wietrze i ożywiają przestrzeń. W Łodzi możemy je zobaczyć m.in. na Rondzie Solidarności, wzdłuż trasy W-Z, przy ul. Sienkiewicza i Narutowicza czy na placu WOŚP. O tej porze roku są narażone na przemarzanie, dlatego są związane sznurkiem w snopek. Taki zabieg ma na celu ochronę bryły korzeniowej przed wychłodzeniem – związane źdźbła ograniczają wnikanie wilgoci i oddziaływanie mrozu na korzenie.
- ZOBACZ TAKŻE: Był beton, będzie zieleniec. U zbiegu Zamenhofa i Wólczańskiej w Łodzi wiosną będzie pięknie!
Kolor przez całą zimę
Rabaty mogą zdobić też rośliny, które będą zachowywać kolor przez całą zimę. Często to iglaki, które dobrze znoszą trudne warunki, ale także krzewy i kwiaty ozdobne – np. ostrokrzewy, hortensje i derenie z czerwonymi pędami. Te dodają koloru i tekstury, nawet kiedy śnieg przykrywa miasto. To zdecydowanie zachęca do spędzania czasu na zewnątrz, nawet w mroźne dni. W ich poszukiwaniu warto zajrzeć na plac WOŚP, do parku im. Moniuszki, na podwórko przy ul. Sienkiewicza 56.
Rośliny zimozielone
W Łodzi nie brakuje też roślin zimozielonych. Przy ul. Próchnika oczy łodzian przez cały rok cieszą laurowiśnie. To rośliny, które nie gubią liści, co świetnie wkomponowuje się w miejski krajobraz również zimą. Na Widzewie przy ul. Opolskiej (przy Hanuszkiewicza) okolicę zdobi kilkanaście tysięcy sosen. W Parku Poniatowskiego (od strony ul. Żeromskiego) rosną cisy. Igły tych roślin pozostają na gałęziach i zachowują piękny kolor o każdej porze. Od strony zewnętrznej są ciemnozielone i lśniące, od wewnątrz jaśniejsze i matowe.