Słownik łodzianizmów na 600. Urodziny Łodzi. Miejskie legendy w interpretacji polskich ilustratorów

To artystyczno-edukacyjne przedsięwzięcie, które ma zwrócić uwagę na unikatowość Łodzi. W przestrzeni galerii Re:Medium, znajdującej się przy ulicy Piotrkowskiej 113, można zobaczyć kilkanaście prac odwołujących się do legend związanych z miastem włókniarek.

Prace artystyczne ilustrujące łódzkie legendy
Praca Bovskiej
5 zdjęć
Prace artystyczne ilustrujące łódzkie legendy
Prace artystyczne ilustrujące łódzkie legendy
Prace artystyczne ilustrujące łódzkie legendy
Prace artystyczne ilustrujące łódzkie legendy
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Aktualny projekt, podobnie jak i poprzednie, powstał w efekcie współpracy Miejskiej Galerii Sztuki w Łodzi i Łódź Design Festival, a osią wokół której zaistniał są oczywiście łodzianizmy, ale przedstawione w kontekście legend łódzkich. Jak zapewne już znaczna część osób wie (śledzących edycje słownika i nie tylko), łodzianizmy to słowa funkcjonujące w języku łódzkim. Trzeba pamiętać, że znaczący wpływ na kształtowanie się języka w naszym regionie wywarła styczność z językiem rosyjskim, jidysz, a także niemieckim. Z tej przyczyny mieszkający na tych terenach ludzie noszą laczki (niem. der Latsch, die Latsche) i pakują cukierki w tytkę (niem. die Tüte), czyli papierową torebkę, zrobioną z kawałka spiralnie zwiniętego papieru. Warto też podkreślić, iż regionalizm nie jest wyrazem niepoprawnym ani niemodnym.

Łodzianizmy jako obrazy

Pisany za pomocą obrazów „Słownik miejskich legend” pokazuje, że aby powstało miasto, potrzeba czegoś więcej, niż tylko budynków i ulic – potrzebna jest wspólnota, budowana również poprzez opowieści, wspólnie przeżywane i odczuwane historie.  Wystawa, w sposób przyjemny, ale efektywny, ucząc i bawiąc zarazem, przekazuje wiedzę o historii, architekturze i kulturze miasta oraz jego mieszkańcach. Liczymy, że na 600. Urodziny Łodzi, projekt stanie się pretekstem do rozmowy o najstarszych dziejach Łodzi oraz sposobnością, sprzyjającą okoliczności do poznawania jej tożsamości.

Okazuje się, że możemy odnaleźć przynajmniej kilkanaście opowieści związanych z naszym miastem. Dokonany wybór pięciu legend ma charakter subiektywny. Premierowy projekt obejmuje 10 ilustracji, których autorami są: Katarzyna Bogucka, Bovska (Magda Wacławek-Grabowska), Sonia Dubois, Teodor Durski, Endo (Agata Nowicka), Patryk Hardziej, Izabela Kaczmarek-Szurek, Renata Krawczyk, Nikola Kucharska, Anna Rudak oraz Dawid Ryski.

Wstęp wolny na wystawę podczas Nocy Muzeów

Galeria Re:Medium (13 maja) w Noc Muzeów będzie czynna od godz. 18:00 do 1:00. O godz. 20:00 zaplanowane jest spotkanie z artystami, Piotrem Roguckim oraz oprowadzanie. Wstęp wolny.

ZOBACZ TAKŻE