Zahamowano nielegalne zrzuty ścieków oraz zbudowano podczyszczalnie spływającej z ulic deszczówki i wód z topniejącego śniegu. Powstały tu nawet dwa zbiorniki przeciwpowodziowe, a utworzony w dolinie rzeczki park jest chętnie odwiedzany przez łodzian.
Młyny na Sokołówce
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że na Sokołówce i jej dopływie Brzozie było aż pięć młynów. Młyn Pabianka (zwany też Fabianka, radogoski) znajdował się w miejscu obecnego stawu „Żabieniec”, a pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1616 r. Na Sokołówce pracowały jeszcze młyny zwane: Kalski (Borowiec), „Pod Sokołowem” i Sokołowski. Na Brzozie – wyposażony w jedno koło wodne młyn zwany Kobiałki, Korzeczniczek albo Żabiak.
Stawy Wasiaka
Przed II wojną światową stawy Wasiaka przy ul. Morelowej były miejscem odpoczynku mieszkańców Radogoszcza i Bałut – na jednym z nich znajdowała się przystań, gdzie wynajmowano łódki, a w stawie hodowano karpie. Nad drugim – piaszczysta plaża i kąpielisko. Zimą ze stawów korzystali łyżwiarze. Z czasem stawy Wasiaka zarosły i wyschły, a w ich miejscu powstał suchy zbiornik przeciwpowodziowy z niewielkim oczkiem wodnym. Wokół ułożono nowe chodniki i ustawiono ławki. Zbudowano też siłownię plenerową, plac zabaw i boisko.
Gdzie biją źródła Sokołówki?
Dawnych źródeł Sokołówki trzeba szukać gdzieś w okolicach ul. Opolskiej. W parku im. A. Mickiewicza (czyli popularnym Julianowskim) również biją źródła zasilające rzeczkę. Wypływającą spod ziemi wodę znajdziemy w niewielkiej niszy przy parkowym stawie – tym z mostkiem i wyspą. W obniżeniu terenu jest również pozostałość po dawnej studni. Nadal wypływa z niej woda, która kieruje się niewielkim rowem do stawu na Sokołówce.
W trosce o naturę
Najnowszą inwestycją, która ma poprawić jakość wody w Sokołówce, jest oddana do użytku w 2024 r. podczyszczalnia wód deszczowych i roztopowych, spływających kanalizacją deszczową z terenu osiedla Liściasta. Dotychczas deszczówka trafiała do osadnika, który wyłapywał tylko część niesionych z wodą zanieczyszczeń. W miejscu dawnej podczyszczalni powstał nowoczesny zbiornik retencyjny wyposażony w specjalne separatory do oczyszczania wody. Zatrzymują one osady oraz zanieczyszczenia mineralne i ropopochodne, czyli wszystko to, co może spływać z ulic i parkingów położonego nieopodal osiedla. Woda przepływa przez żwir umieszczony na powierzchni zbiorników i posadzone tam rośliny hydrofitowe. To sprawia, że jest jeszcze czystsza. Dopiero po tych wszystkich zabiegach woda odprowadzona jest do Sokołówki.