Pierwszych wyraźnych śladów Łódki należy szukać za skrzyżowaniem ulic Strykowskiej i Wojska Polskiego. Przy siedzibie Akademii Sztuk Pięknych na rzece znajduje się zbiornik retencyjny, a nad nim ławki i alejki do spacerów. Stąd Łódka płynie odkrytym korytem wzdłuż ul. Wojska Polskiego i dociera po parku Ocalałych. Tutaj znajduje się na niej kolejny, nieduży staw. Jego zachodni brzeg ma formę schodów i prowadzi do pomnika Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Nieopodal dostrzeżemy kopiec, a na nim rzeźbę Jana Karskiego siedzącego na ławce. Łódka jeszcze chwilę płynie odkryta, aby zniknąć przy ul. Źródłowej.
Ślady Łódki widać jeszcze w parku Helenów
Dawniej był to prywatny park rodziny Anstadtów, znanych łódzkich browarników, nazwany tak na cześć Heleny, żony Ludwika Anstadta. Można było napić się tu piwa z miejscowego browaru, popływać łódką po stawie, podziwiać lwy i niedźwiedzie czy zobaczyć pierwszy lot balonem w Łodzi. Pojawienie się w Helenowie należało do dobrego tonu, był to swoisty salon towarzyski. Dziś park Helenów stanowi zieloną oazę w centrum Łodzi, oferując mieszkańcom miejsce do wypoczynku i rekreacji w otoczeniu historycznej scenerii. Można tu podziwiać okazałe drzewa liściaste, w tym pomniki przyrody.
Chociaż rzeka Łódka płynie pod ziemią...
Pamiątki po niej znajdziemy także w innych miejscach w centrum Łodzi. W parku Staromiejskim rzeczkę można obserwować przez specjalne ażurowe włazy zainstalowane przez pracowników ZWIK Łódź, a dawny przebieg rzeki zarysowany jest nową fontanną. Podobny zabieg zastosowano w Manufakturze – tutaj też o rzece przypomina fontanna. Warto odwiedzić oba te miejsca, uwielbiane przez łodzian i turystów.
Finał w parku na Zdrowiu
W zachodniej części miasta Łódka płynie przez najsłynniejszy łódzki kompleks zieleni – 300-hektarowy park na Zdrowiu. Znajdują się tutaj m.in. ogródek jordanowski, ciekawe okazy roślin ozdobnych i leczniczych oraz przestrzeń idealna do relaksu i aktywnego odpoczynku. Warto wybrać się tutaj na przełomie kwietnia i maja, gdy kwitną tysiące tulipanów. Część tego obszaru zieleni to rezerwat przyrody, pozostałość pierwotnych lasów, które rosły na tych terenach przed powstaniem Łodzi przemysłowej. Leśny rezerwat przyrody „Polesie Konstantynowskie” był pierwszym utworzonym w Polsce rezerwatem w granicach administracyjnych miasta. Dalej Łódka płynie wzdłuż Ogrodu Botanicznego w stronę Konstantynowa, gdzie wpływa do Neru.