Spotkanie z Agatą Tuszyńską, autorką książki „Żongler. Romain Gary”. Kiedy?

We wtorek (25 października) o godz.18:00 w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi (ul. Wojska Polskiego 83) rozpocznie się spotkanie z Agatą Tuszyńską, autorką książki „Żongler. Romain Gary”.

Agata Tuszyńska
Spotkanie z Agatą Tuszyńską, autorką książki „Żongler. Romain Gary”, fot. ŁÓDŹ.PL

– Bohaterką wszystkich moich książek jest pamięć. Znikające światy i odchodzący ludzie. Zapisuję, żeby nie przestały istnieć. Wierzę w ocalającą moc słowa – mówi autorka.

Agata Tuszyńska

Agata Tuszyńska – pisarka, poetka, reportażystka. Autorka biografii Isaaka Bashevisa Singera, Ireny Krzywickiej oraz Wiery Gran, a także osobistych, np. „Rodzinnej historii lęku”.

W ostatnich latach wydała m.in. książki takie jak „Oskarżona Wiera Gran”, „Narzeczona Schulza”, „Jamnikarium”, „Bagaż osobisty. Po Marcu”, „Mama zawsze wraca” oraz „Ćwiczenia z utraty. Po 15 latach”.

Żongler. Romain Gary

W maju ukazała się najnowsza książka – „Żongler. Romain Gary” – o francuskim pisarzu urodzonym w Wilnie, jedynym w historii autorze uhonorowanym dwukrotnie Nagrodą Goncourtów – nagrodą, którą…można dostać tylko raz. O celebrycie, który w 1980 r. po błyskotliwej literackiej karierze odebrał sobie życie w wieku 66 lat. O mistyfikatorze. Wreszcie – o kuglarzu zręcznie żonglującym faktami i zmyśleniami, swoimi i zasłyszanymi historiami, nieustannie tworzącym opus magnum: własną biografię (jakby ta autentyczna była nie dość fascynująca).

Tuszyńska maluje portret Gary’ego jaskrawymi barwami, pokazuje, jak jej bohater przekracza granice artystycznej wolty i człowieczej odpowiedzialności. Żonglerka pozostaje tu niezmiennie metaforą sztuki.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, zapisy: klubksiazki@centrumdialogu.com.

ZOBACZ TAKŻE