S&P’s Global Ratings potwierdziła rating kredytowy Łodzi. Miasto ma stabilną perspektywę

W marcu agencja ratingowa S&P’s Global Ratings potwierdziła długoterminowy rating kredytowy emitenta „BBB+” dla Łodzi. Perspektywa jest stabilna.

fot. Stefan Brajter

Ocena agencji odzwierciedla ostrożną politykę zarządzania miasta, w tym w zakresie kontroli i ograniczenia kosztów. Stabilna perspektywa odzwierciedla oczekiwania agencji, że władze Łodzi złagodzą straty w dochodach związane z reformą podatkową. Spodziewa się również, że miasto utrzyma dobrą płynność i umiarkowany poziom zadłużenia.

Ożywiony rozwój gospodarczy

Agencja prognozuje, że rozwój gospodarczy Łodzi będzie kontynuował ścieżkę ożywienia w 2022 r., po recesji w 2020 r. Realny PKB Polski ma wzrosnąć w tym roku o 3,6%, a następnie o 3,2% w 2023 r. Łódź jest trzecim co do wielkości miastem w Polsce, z umiarkowanymi średnimi dochodami w wysokości 25 500 USD szacowanymi na 2022 r. i zdywersyfikowaną gospodarką opartą na produkcji. Zdaniem agencji perspektywy gospodarcze Łodzi pozostaną przynajmniej na poziomie średniej krajowej. W kontekście międzynarodowym agencja postrzega łódzką gospodarkę jako strukturalnie słabszą od porównywalnych miast na świecie ze względu na zmniejszającą się liczbę ludności i nieco wyższe bezrobocie.

W wydanym komunikacie agencja prognozuje, że wyniki finansowe miasta pozostaną dobre w średnim okresie, pomimo ambitnego programu kapitałowego, prowadzącego do deficytu po rachunkach kapitałowych średnio na poziomie 2,1% w latach 2022-2024. Wysokie wydatki kapitałowe są związane z cyklem UE i powiązanymi z nim projektami, które zakończą się w 2023 r. Następnie wydatki inwestycyjne ustabilizują się na niższych i, zdaniem agencji, bardziej zrównoważonych poziomach.

Ale ograniczona elastyczność finansowa Łodzi

Zdaniem agencji, ograniczona elastyczność finansowa Łodzi nadal negatywnie wpływa na jej wyniki budżetowe. Wysoki udział transferów i podatków dzielonych, które ustala rząd centralny, ogranicza dochody miasta. Ponadto miasto osiągnęło górną granicę prawną w większości zmiennych stawek podatkowych mieszczących się w limitach ustalonych przez rząd centralny. Po stronie wydatków spory udział wydatków socjalnych w połączeniu z potrzebami infrastrukturalnymi Łodzi nie pozostawia wiele miejsca na ewentualne cięcia.

Agencja spodziewa się, że Łódź utrzyma solidną pozycję płynnościową, wspieraną przez linię kredytową w polskim banku.

ZOBACZ TAKŻE