Stadium of the Year 2022. Głosuj na stadion miejski im. W. Króla w prestiżowym plebiscycie!

W nocy, 15 lutego, uruchomiono głosowanie w plebiscycie „Stadium of the Year 2022”. O prestiżowy tytuł z obiektami takimi jak Allianz Stadium w Australii czy Lusail Stadium w Katarze walczy łódzki Stadion Miejski im. W. Króla.

Stadion miejski im. W. Króla nominowany do prestiżowej nagrody!
Stadium of the Year 2022. Stadion miejski im. W. Króla nominowany w prestiżowym plebiscycie!

„Stadium of the Year” to organizowany od 2011 roku przez redakcję portalu stadiony.net (w wersji anglojęzycznej występujący jako StadiumDB.com) plebiscyt poświęcony nowym lub kompletnie przebudowanym stadionom. 

W 2022 roku na całym świecie oddano wiele niezwykle imponujących obiektów sportowych, co zaowocowało aż 36. nominacjami. Znalazły się wśród nich areny, które spełniły kryterium czasowe (otwarcie kompletu trybun w okresie 01.01.2022 – 31.12.2022), kryterium funkcjonalne (stadion musi umożliwiać grę w piłkę nożną), kryterium pojemnościowe (10 000 miejsc lub więcej) oraz kryterium zakresu budowy (stadion nowy lub kompletnie przebudowany).

– W naszym kraju też nie zasypiano gruszek w popiele. Kibicom zasłużonych klubów udostępniono obiekty, które po całkowitej przebudowie zupełnie nie przypominają swoich poprzedników… i bardzo dobrze. Mowa oczywiście o Stadionie Floriana Krygiera, gdzie występują „Portowcy” ze Szczecina oraz o Stadionie Władysława Króla, na którym grają łódzcy „Rycerze Wiosny” – czytamy w komunikacie organizatorów plebiscytu.

Stadium of the Year 2022 – głosowanie

Każdy kto chce wziąć udział w plebiscycie musi wejść na stronę konkursu i wybrać pięć stadionów - przyznać im odpowiednio od 1 do 5 gwiazdek, gdzie pięć otrzymuje obiekt najlepszy zdaniem głosującego, a jeden najmniej ciekawy z wybranej, wyróżnionej piątki. W plebiscycie można wziąć udział do 15 marca. Platforma do głosowania znajduje się pod adresem: Konkurs Stadion Roku 2022.

Wielkie otwarcie stadionu im. W. Króla

Otwarcie Stadionu Miejskiego im. Władysława Króla po oddaniu do użytku wszystkich czterech trybun nastąpiło 22 kwietnia 2022. W ramach uroczystości odbył się m.in. koncert Margaret, prezentacja wszystkich sekcji ŁKS oraz symbolicznie rozpoczęty przez Prezydent Miasta Łodzi Hannę Zdanowską mecz 29. kolejki I ligi, w którym ŁKS Łódź zmierzył się z Chrobrym Głogów.

Od otwarcia obiektu, oprócz ligowych spotkań ŁKS Łódź, dla którego Stadion Miejski im. W. Króla jest piłkarskim domem, arena gościła m.in. eliminacje Mistrzostw Europy U-21, rozgrywane przez pierwszą drużynę Ukrainy mecze Ligi Narodów, zespół Dynamo Kijów i ich zmagania w ramach eliminacji Ligi Mistrzów oraz miniturniej z udziałem piłkarek TME SMS Łódź odbywający się w ramach 1. rundy eliminacji Ligi Mistrzyń.

Stadion im. Króla z najwyższymi standardami

Pojemność przebudowanego stadionu wynosi 18 029 widzów. Układ kolorystyczny krzesełek utrzymany jest w barwach występującego na obiekcie ŁKS Łódź, białej i czerwonej (z przewagą białej). Na trybunie wschodniej krzesełka układają się w napis „ŁKS ŁÓDŹ”.

– Dbamy o nasze obiekty. Chcemy, żeby te areny były bezpieczne dla widzów, przyjazne występującym na nich sportowcom i przede wszystkim nowoczesne. Stąd inwestycje, ale też zaangażowanie się Spółki w międzynarodowy projekt Safe Stadium. Mamy nadzieję, że zostanie to docenione przez głosujących – mówi Maciej Łaski, wiceprezes Miejskiej Areny Kultury i Sportu zarządzającej m.in. Atlas Areną i Stadionem Miejskim im. W Króla.

Projekt Safe Stadium to wypracowywany w gronie ekspertów (m.in. z Uniwersytetu Łódzkiego, Realu Madryt, słowackiego Międzynarodowego Instytutu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego ISEMI, czy włoskiej Polikliniki Uniwersytetu Agostino Gemelli) pionierski system bezpieczeństwa skupiający się na zagrożeniach chemicznych, biologicznych, radiologicznych i epidemicznych. Jego wdrożeniem podczas swoich imprez zainteresowane są m.in. Europejska Federacja Piłki Nożnej (UEFA) oraz Międzynarodowa Federacja Koszykówki (FIBA).

ZOBACZ TAKŻE