Starszy kawaler. Jak wyglądał rynek matrymonialny w dawnej Łodzi?

Zawsze jednak funkcjonowało w społeczeństwie pojęcie staropanieństwa czy starokawalerstwa, choć granice wiekowe były różne. Na dojrzałego, wolnego mężczyznę czy niezamężną kobietę mówiono dawniej delikatnie: „starszy kawaler” i „starsza panna”.

Łódź. Starszy kawaler. Czyli o rynku matrymonialnym w dawnej Łodzi
Starszy kawaler. Jak wyglądał rynek matrymonialny w dawnej Łodzi? fot. envato elements

W kręgach fabrykanckich zwyczajem było skoligacanie zamożnych panien z dziedzicami fortun. Zwykle dojrzały już przedsiębiorca brał za żonę młodszą partnerkę. Podobny model ożenku funkcjonował w klasie średniej. W środowiskach robotniczych ważne było posiadanie pracy, ale więcej tam było spontaniczności. 

Zawsze jednak funkcjonowało w społeczeństwie pojęcie staropanieństwa czy starokawalerstwa, choć granice wiekowe były różne. W czasach powojennych częściej spotykało się mocniejsze określenia: „stary kawaler” i „stara panna”, a górny limit stanu wolnego nie przekraczał 28–30 lat. W PRL-u masowo pobierały się bowiem pary w wieku 20–25 lat, czyli pracujący młodzieńcy po odbyciu służby wojskowej oraz startujący w samodzielne życie absolwenci wyższych uczelni.

ZOBACZ TAKŻE