Startuje „Tydzień empatii” w szkołach w Łodzi. Co to oznacza?

Uważność, życzliwość, uśmiech, akceptacja zamiast krytykowania, oceniania, hejtu – w poniedziałek, 31 marca w szkołach w Łodzi rozpoczyna się „Tydzień empatii”, który ma uwrażliwić dzieci i młodzież na emocje koleżanek i kolegów.

Startuje „Tydzień empatii” w szkołach w Łodzi. Co to oznacza?
Startuje „Tydzień empatii” w szkołach w Łodzi. Co to oznacza?

Przez tydzień w szkołach w Łodzi będą się odbywać różnorakie zajęcia mówiące o empatii, a inicjatorkami projektu są Emilia Zielińska i Anna Zieja, nauczycielki ze Szkoły Podstawowej nr 11.

To mogą być spotkania, rozmowy, warsztaty, filmy, każda forma jest dobra, aby pokazać młodzieży, że prosty gest jak uśmiech, życzliwe słowo są zdecydowanie lepsze niż negatywne opinie czy hejt. Zachęcamy szkoły do udziału w projekcie, to ważne, by o tym mówić często i dużo – mówiła Emilia Zielińska.

Nie ma zapisów ani formalnych zgłoszeń, do szkół zostały wysłane zaproszenia i materiały opracowane przez nauczycielki z „Jedenastki”, które mogą być pomocne w zorganizowaniu warsztatów czy innych zajęć: audiobooki, bajki napisane przez nauczycielki, ćwiczenia. Każda ze szkół włączających się w „Tydzień empatii” ma za zadanie publikować na swoich profilach na Facebooku relację z realizowanych inicjatyw.

Będziemy te relacje publikować na Facebookowej stronie Człowiek w centrum – empatia w działaniu, aby zainspirować innych, zachęcić do działania – dodała Anna Zieja.

W Szkole Podstawowej nr 11 przez cały tydzień będą różne zajęcia i warsztaty, w które zostaną zaangażowane wszyscy uczniowie od najmłodszych do 8-klasistów. Ideą „Tygodnia empatii” jest przypomnienie najmłodszym, ale też dorosłym, że ważne są proste gesty: wysłanie lekcji koledze nieobecnemu w szkole, ustąpienie miejsca w tramwaju, uśmiech i życzliwe słowo, a pomóc w trudniejszej sytuacji może rówieśnik, niekoniecznie nauczyciel czy pedagog.

Chcemy wśród uczniów zapoczątkować modę na empatię. Hejtu pewnie nie zatrzymamy zupełnie, ale na pewno możemy go ograniczyć i temu służy ten projekt i inne inicjatywy podejmowane przez szkoły – dodała Anna Zieja.

24 kwietnia ulicą Piotrkowską przejdzie marsz uczniów i nauczycieli ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, jego hasłem przewodnim będzie właśnie moda na empatię. Na razie udział zadeklarowało 1000 uczniów, ale zgłoszenia trwają.

ZOBACZ TAKŻE