Stół wodny w pasażu Schillera! W majówkę popłynie na nim... rzeka! [ZDJĘCIA]

W pasażu Schillera stoi stół z mapą dawnej Łodzi. W weekend majowy popłynie na nim rzeka.

Stół wodny w pasażu Schillera
Stół wodny w pasażu Schillera
10 zdjęć
Stół wodny w pasażu Schillera
Stół wodny w pasażu Schillera
Stół wodny w pasażu Schillera
Stół wodny w pasażu Schillera
Stół wodny w pasażu Schillera
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

Metamorfoza pasażu Schillera zakończyła się we wrześniu 2023 r., kiedy to znów mogli nim spacerować łodzianie. Atrakcją odnowionego pasażu jest nie tylko zieleń, ale również stół wodny. W weekend majowy zostanie on uruchomiony.

Stół wodny to kamienna budowla o długości sześciu i szerokości dwóch metrów, a wysokości metra. Na blacie, czyli płycie z jasnoszarego, strzelińskiego granitu, wyryta została mapa dawnej Łodzi z korytem rzeki. A śladem Łódki popłynie woda. Na mapie historycznej osady o nazwie Łódka zostały zaznaczone najważniejsze jej miejsca.

Zielony pasaż Schillera

Jedną z najbardziej widocznych zmian w pasażu Schillera jest zieleń. Zostało tam posadzonych łącznie 57 nowych drzew. Ich uzupełnieniem są krzewy, rośliny i trawy ozdobne na rabatach, a także donice z niskimi sosnami i cisami. Główna oś pasażu, prowadząca aleją drzew od ul. Piotrkowskiej do Sienkiewicza, została podkreślona roślinami kwitnącymi na biało. Liście niektórych z nich, głównie zimozielonych, zabarwią się jesienią na brunatno-czerwono. Gatunki roślin zostały dobrane tak, aby dobrze znosiły niełatwe, miejskie warunki pogodowe.

Pasaż Schillera to ważne miejsce w łódzkiej przestrzeni publicznej. Tu odbywają się ważne dla miasta wydarzenia,  a także akcje oraz happeningi artystyczne. Znajduje się tu charakterystyczny pomnik polskiego reżysera, krytyka i teoretyka teatralnego, autora scenariuszy teatralnych i radiowych, kompozytora Leona Schillera z pochodzenia Austriaka.


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - Projekt 5" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/17-00 zawartej w dniu 9 sierpnia 2017 roku. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE