Światowy Dzień Reumatyzmu. Wszystko, co musisz wiedzieć o tej chorobie

12 października obchodzimy Światowy Dzień Reumatyzmu. Ustanowiony w 1996 roku ma na celu nie tylko propagowanie wiedzy na temat chorób reumatycznych, ale przede wszystkim podnoszenie świadomości społecznej na ich temat.

Światowy Dzień Reumatyzmu. Wszystko, co musisz wiedzieć o tej chorobie
Światowy Dzień Reumatyzmu. Wszystko, co musisz wiedzieć o tej chorobie, fot. envato elements

Reumatyzm, błędnie kojarzony przez większość z nas ze starością i zmianami zwyrodnieniowymi stawów, to ogólne określenie ponad 300 jednostek chorobowych o podłożu zapalnym, które obejmują choroby mięśni, stawów i kości. Przyczyna występowania reumatyzmu nie jest do końca poznana. Na jego pojawienie się i rozwój mogą wpływać zarówno czynniki zewnętrzne, środowiskowe, jak i genetyczne. Może być również spowodowany reakcją autoimmunologiczną organizmu. Są to schorzenia nieuleczalne, z którymi trzeba walczyć, dbając o jak najlepszą jakość życia chorych.

Do chorób o podłożu reumatycznym zaliczamy m.in.  reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów (ZZSK), łuszczycowe zapalenie stawów (ŁZS), toczeń rumieniowaty układowy (TRU), twardzina, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów (MIZS), zapalenie wielomięśniowe i skórno-mięśniowe, zespół Sjögrena czy fibromialgię.

10 milionów chorych

Według badań przeprowadzonych przez portal Medycyna Praktyczna, na choroby reumatyczne cierpi około 10 milionów Polaków, nie tylko osoby starsze, ale także młodzi dorośli i dzieci. Choroby te są niestety zbyt późno diagnozowane. Z badania ankietowego przeprowadzonego przez Stowarzyszenie „3majmy się razem" wynika, że w Polsce proces diagnozy trwa średnio 2 lata i 9 miesięcy. Pacjent przez ten czas może być odsyłany do różnych specjalistów, a co za tym idzie, niewłaściwie leczony. Sytuacja taka prowadzi często do nieodwracalnych zmian i trwałej niepełnosprawności. Pojawienie się przewlekłej choroby reumatycznej wpływa znacząco nie tylko na jakość życia osoby chorej i jej zdrowie psychiczne. Choroba przyczynia się również do zwiększenia bierności zawodowej chorych. 

Najczęstszą przyczyną ograniczeń w dostępie do opieki reumatologicznej w Polsce jest zbyt mała liczba lekarzy reumatologów oraz długi czas oczekiwania na wizytę w poradni reumatologicznej. W Łodzi minimalny czas oczekiwania wynosi około 3 miesięcy. Jeżeli jednak zależy nam na poradni przyszpitalnej, czas oczekiwania zwiększa się nawet do 14 miesięcy.

Ograniczenia dotyczą również dostępności do nowoczesnych terapii, również lekami biologicznymi. Ze względu na to, że choroby reumatyczne są niezwykle zróżnicowane, każdy pacjent wymaga indywidualnego podejścia oraz dobrania sposobu leczenia i ewentualnej rehabilitacji, które znacząco wpłyną na poprawę jakości życia chorego.

Objawy, które powinny nas zaniepokoić i skłonić do wizyty u specjalisty

  • bóle stawów
  • poranna sztywność stawów
  • bóle mięśni
  • stany podgorączkowe
  • problemy z chwytaniem lub przenoszeniem rzeczy
  • guzki reumatoidalne
  • rumienie na twarzy
  • przewlekłe zmęczenie
  • utrata wagi

Życie z tą chorobą przewlekłą jest niezwykle trudnym doświadczeniem. Chorzy często zmuszeni są zmienić całkowicie swój dotychczasowy tryb życia czy ograniczyć aktywność, co wpływa na codzienne funkcjonowanie całej rodziny. Dlatego im szybsza diagnoza i wprowadzenie odpowiedniego leczenia, tym większa szansa na zatrzymanie rozwoju choroby, brak powikłań wielonarządowych oraz zachowanie pełnej sprawności.

ZOBACZ TAKŻE