Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Czym jest program „Odporna szkoła = Bezpieczny mŁodziak”?

W czwartek, 10 października, obchodzony był Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, którego celem jest przypomnienie, jak ważne jest wsparcie dla osób w kryzysie zdrowia psychicznego. Szczególnie dzieci i młodzieży, bo statystyki są alarmujące: co piąte dziecko do 12. roku życia cierpli na depresję.

Nastolatkowi siedzą na zajęciach
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, fot. envato elements

W tym roku szkolnym kontynuowany jest pilotażowy projekt „Odporna szkoła = Bezpieczny mŁodziak” w którym ponad 1000 dyrektorów, nauczycieli i pracowników niepedagogicznych wzięło udział w warsztatach i szkoleniach. Zyskali oni wiedzę niezbędną, by nieść pomoc adekwatną do sytuacji, ale także jak zauważyć, ze z młodym człowiekiem dzieje się coś niepokojącego. W tym roku szkolnym w warsztatach uczestniczą uczniowie i ich rodzice.

W projekcie „Odporna szkoła = Bezpieczny mŁodziak” bierze udział 21 szkół i placówek edukacyjnych, ma charakter pilotażowy i jest formą wsparcia dla uczniów w kryzysie.

Z myślą o młodzieży w kryzysie od września funkcjonuje LVIII Liceum Ogólnokształcące, mające dwie lokalizacje: w szpitalu przy ul. Aleksandrowskiej oraz w Środowiskowym Centrum Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży, gdzie uczniowie w kryzysie mają zapewnioną terapię dzienną. Szkoła ma 25 miejsc dla uczniów, realizuje program wymagany przepisami.

– Chodzi o to by młodzież po zakończeniu terapii mogła wrócić do swoich szkół, by nie traciła roku – tłumaczy Marek Tosik, dyrektor LVIII LO. – Młodzież ma wsparcie terapeutów i doświadczonych nauczycieli, którzy uwzględniają ich indywidualne potrzeby.

Liceum funkcjonuje od 1 września, w przyszłym roku szkolnym ma się połączyć ze Szkołą Podstawową Specjalną nr 201, by zapewnić kompleksową edukację uczniom potrzebującym wsparcia.

ZOBACZ TAKŻE