Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Gdzie szukać pomocy w Łodzi? Ważne numery

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. To pretekst do pogłębiania wiedzy i obalania stereotypów związanych ze zdrowiem psychicznym dzieci i dorosłych.

kobieta w depresji
Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Gdzie szukać pomocy? fot. envato elements
6 zdjęć
kobieta w depresji
ZOBACZ
ZDJĘCIA (6)

WHO szacuje, że niemal miliard osób na całym świecie cierpi z powodu zaburzeń zdrowia psychicznego. Coraz częściej dotykają one również dzieci i młodzież. Tegoroczne hasło Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego brzmi „Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka”. Każda osoba, która tego potrzebuje, powinna mieć dostęp do rzetelnej porady, opieki i leczenia, a zaburzenia zdrowia psychicznego nie powinny być powodem wykluczenia i izolacji społecznej.

– Naszym celem jest zwrócenie szczególnej uwagi społeczeństwa na problematykę zdrowia psychicznego oraz kształtowanie właściwych postaw ludzkich wobec osób cierpiących na zaburzenia psychiczne – mówi Agata Kobylińska, pełnomocniczka Prezydent Miasta Łodzi ds. Dzieci i Młodzieży.

W społeczeństwie wciąż funkcjonują krzywdzące stereotypy, które sprawiają, że osoby potrzebujące wsparcia wstydzą się szukać pomocy u specjalistów. Zdrowie psychiczne jest jednym z podstawowych czynników wpływających na jakość życia człowieka, również najmłodszego.

– To mit, że depresja nie występuje u dzieci. Obserwujemy, że kryzys psychiczny może pojawić się już w bardzo młodym wieku, nawet u przedszkolaków. Zachęcamy rodziców do tego, by byli z dzieckiem i dla dziecka, a gdy pojawią się niepokojące objawy lub zachowania – skontaktowali się niezwłocznie ze specjalistą. Szybka i skuteczna terapia może zapobiec osobistej tragedii dziecka i jego rodziny – mówi Aleksandra Bogusiak z Fundacji Słonie na Balkonie.

 

Kryzys psychiczny dotyczyć może też osób LGBTQ+. Szczególnie jeśli doświadczają stygmatyzacji i izolacji społecznej z powodu swojej orientacji czy tożsamości psycho-seksualnej

– 40% osób LGBTQ+ poniżej 18 roku życia ma myśli samobójcze, niemal 20% podjęło przynajmniej jedną próbę samobójczą. Te statystyki mogą być jednak zaniżone, bo często nie znamy motywacji osób, które chcą odebrać sobie życie. Na szczęście coraz częściej rodzice są świadomi tego, co dzieje się u ich dzieci i szukają pomocy u specjalistów. Dorośli muszą wziąć odpowiedzialność za dobrostan najmłodszych w kryzysie psychicznym – mówi Ida Mickiewicz-Florczak, prezeska Stowarzyszenia Fabryka Równości.

W Łodzi działają dwa numery wsparcia dla osób w kryzysie:

  • 42 630 11 02 – czynny od poniedziałku do piątku w godz. 8:00–20:00
  • 19 288 – czynny od poniedziałku do niedzieli w godz. 20:00–8:00

Wsparcia udzielają również psychologowie dyżurujący pod numerami:

  • 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży
  • 116 123 – telefon zaufania dla osób dorosłych
  • 800 120 002 – telefon Niebieskiej Linii przeznaczony dla ofiar przemocy w rodzinie
  • 800 108 108 – bezpłatna linia wsparcia dla osób po stracie bliskich

ZOBACZ TAKŻE