Teatr Nowy w Łodzi obchodzi 75-lecie. Poznaj jego niezwykłą historię [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka w Łodzi to jedna z najważniejszych w mieście scen dramatycznych. Wysoki poziom artystyczny i dobór repertuaru przyciąga widzów nie tylko z Łodzi i województwa, ale i całego kraju i to od bagatela 75 lat!

Uciechy Staropolskie - 1980 r.
Uciechy Staropolskie - 1980 r.
5 zdjęć
Uciechy Staropolskie - 1980 r.
Żywot Józefa - 1958 r.
Święto Winkelrida - 1956 r.
Neon Teatru Nowego w Łodzi
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Teatr Nowy w Łodzi zainaugurował swoją działalność 12 listopada 1949 roku premierą socjalistycznej sztuki „Brygada szlifierza Karhana” Vaška Kaňi w reżyserii zespołowej pod kierunkiem Jerzego Merunowicza i w wykonaniu młodych wychowanków założonej w tym samym roku łódzkiej Wyższej Szkoły Aktorskiej – dzisiejszej słynnej Filmówki. Miał być sceną programowo „nową”: na wskroś współczesną, zaangażowaną społecznie i światopoglądowo – stąd jego nazwa. Tak też się stało.

Teatr Nowy, czyli teatr pokoleniowy

Nowy wkrótce wyrósł na teatr pokoleniowy. O jego pierwotnym kształcie i założeniach zadecydowała pracująca metodą Stanisławskiego tzw. Grupa Młodych Aktorów, do której należeli m.in.: Kazimierz Dejmek – pierwszy dyrektor teatru, Janusz Warmiński, Danuta Mancewicz, Barbara Rachwalska, Janusz Kłosiński czy Wojciech Pilarski.

Początkowo teatr mieścił się w gmachu Domu Żołnierza przy ul. Daszyńskiego 34 (dziś ul. Tuwima). Dopiero w kwietniu 1951 roku został przeniesiony do obecnej siedziby przy ul. Więckowskiego 15.

Na deskach Nowego przez lata pojawiały się ważne, rezonujące w całym kraju spektakle o silnym wydźwięku społecznym, politycznym i etycznym. Ta sama idea przyświeca Teatrowi Nowemu w Łodzi dziś – wciąż nowe odkrywanie możliwości medium, jakim dla publiczności i twórców jest teatr; szukanie nowych dróg, nowych form, nowych tematów i nowych osobowości zarówno w ramach wiodącej działalności artystycznej, jak i projektów takich jak Nowy i Młodzi, skierowany do młodych twórców teatru: studentów i absolwentów szkół artystycznych.

Jak mówi zespół teatru - o wiele bardziej wolimy pokazywać to, co nowe, niż to, co stare.

ZOBACZ TAKŻE