Trening kulinarny i nauka obsługi pralki. Nowości w Środowiskowym Domu Samopomocy „Tacy Sami”

Środowiskowy Dom Samopomocy „Tacy Sami” - ośrodka wsparcia dziennego dla dorosłych osób z  niepełnosprawnością intelektualną przy ul. Ćwiklińskiej 5a - przeszedł ważny remont, a dawne pomieszczenia pralni i suszarni zmieniły się w sale treningowe, m.in. pracownię gospodarstwa domowego.

Środowiskowy Dom Samopomocy „Tacy Sami” przy ul. Ćwiklińskiej 5a
Środowiskowy Dom Samopomocy „Tacy Sami” przy ul. Ćwiklińskiej 5a
14 zdjęć
Środowiskowy Dom Samopomocy „Tacy Sami” przy ul. Ćwiklińskiej 5a
Środowiskowy Dom Samopomocy „Tacy Sami” przy ul. Ćwiklińskiej 5a
Środowiskowy Dom Samopomocy „Tacy Sami” przy ul. Ćwiklińskiej 5a
Środowiskowy Dom Samopomocy „Tacy Sami” przy ul. Ćwiklińskiej 5a
Środowiskowy Dom Samopomocy „Tacy Sami” przy ul. Ćwiklińskiej 5a
ZOBACZ
ZDJĘCIA (14)

Środowiskowy Dom Samopomocy  „Tacy Sami” prowadzony jest - na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Łodzi – przez Stowarzyszenie Młodzieży i Osób z Problemami Psychicznymi, Ich Rodzin i Przyjaciół POMOST.  Ośrodek funkcjonuje od 1 grudnia 2023 r. i ma pod opieką 44 osoby z niepełnosprawnością intelektualną, zaburzeniami psychicznymi, spektrum autyzmu, a także ze sprzężonymi niepełnoprawnościami, w tym z czterokończynowym porażeniem mózgowym

 – Naszym głównym celem jest usamodzielnianie i uspołecznianie naszych podopiecznych. Elementami terapii są wszelkiego rodzaju  zajęcia – od wdrażania nauki prostych czynności z zakresu higieny i samoobsługi, jak samodzielne zrobienie sobie herbaty, po uczestnictwo w obchodach świąt i wydarzeń okolicznościowych, celebrowanie urodzin uczestników, czy wycieczki do teatru lub na plenerową siłownię – mówi kierowniczka Środowiskowego Domu Samopomocy Agata Michalak-Jagiełło.  

Pracownia gospodarstwa domowego

W siedzibie domu przy ul. Ćwiklińskiej niedawno zakończył się remont, dzięki któremu pomieszczenia dawnej pralni i suszarni przekształcono w nowoczesne sale terapeutyczne. W jednej z sal urządzono pracownię gospodarstwa domowego – dzięki wyposażeniu w odpowiednie sprzęty podopieczni mogą nauczyć się w niej podstawowych czynności dnia codziennego, m.in. obsługi urządzeń AGD typu pralka, żelazko czy kuchenka, a także przygotować prosty posiłek. Miasto Łódź pozyskało na ten cel 470 tys. zł dofinansowania z rezerwy celowej budżetu państwa; ok. 120 tys. zł zostało przekazane na działalność bieżącą ŚDS.

Terapia poprzez pracę

Podopieczni ośrodka przy ul. Ćwiklińskiej wymagają nieustannej opieki i troski. Nad ich bezpieczeństwem, zdrowiem i dobrym samopoczuciem czuwają specjaliści, tzw. zespół aktywizująco–wspierający: psycholog, pedagog specjalny, fizjoterapeuci, terapeuci zajęciowi, pielęgniarka i grono opiekunów. Podopieczni korzystają regularnie z zajęć aktywizujących, terapii ruchowej, terapii zajęciowej, arteterapii, ale też ergoterapii, czyli terapii poprzez pracę, polegającej na wykonywaniu pewnych, czasem bardzo drobnych i oczywistych dla zdrowego człowieka czynności. Dla osoby z niepełnosprawnością ich opanowanie może oznaczać poprawę komfortu i wzrost samooceny.

- Dla nas bardzo ważne jest, by uczestnicy opanowali przynajmniej proste czynności dnia codziennego, które pomogą im funkcjonować w życiu oraz sprawią, że będą bardziej samodzielni i niezależni od innych osób. Dlatego też rozpoczęliśmy m. in. treningi kulinarne. Zaczęliśmy od teorii, czyli nauki rozpoznawania i właściwego zastosowania produktów spożywczych  w formie dostosowanej do możliwości intelektualnych uczestników, potem przejdziemy do praktyki w naszej nowej pracowni - mówi Agata Michalak-Jagiełło.

Każdy z uczestników ma indywidualny plan dostosowany do swojego poziomu umiejętności i możliwości. Nie wszyscy podopieczni Ośrodka są w stanie brać udział we wszystkich zajęciach. Z myślą o osobach z obniżoną sprawnością psychofizyczną czy nadpobudliwością psychoruchową już wcześniej powstała „sala doświadczania świata”, oferująca możliwość stymulacji polisensorycznej – z zaangażowaniem wszystkich zmysłów, poprzez oddziaływanie dotykiem, światłem czy zapachem. Ośrodek dysponuje również salą terapii ruchowej, na której odbywają się specjalistyczne zajęcia z fizjoterapeutkami, co jest szczególnie istotne dla uczestników z dysfunkcjami ruchowymi, zwłaszcza porażeniem mózgowym.

Środowiskowy Dom Samopomocy „Tacy Sami” pracuje w godz. 7:00 – 17:00. Pobyt w nim jest bezpłatny.

ZOBACZ TAKŻE