Tunel pod Łodzią. Stacja Łódź Koziny z multimodalnym węzłem przesiadkowym. Co to oznacza?

Tunel średnicowy usprawni podróżowanie transportem zbiorowym po Łodzi. Na stacji na Kozinach kierowcy samochodów będą mogli przesiąść się wygodnie do pociągu, autobusu lub tramwaju.

Tunel pod Łodzią
Tunel pod Łodzią. Stacja Łódź Koziny z multimodalnym węzłem przesiadkowym. Co to oznacza?
7 zdjęć
Tunel pod Łodzią
Tunel pod Łodzią
Tunel pod Łodzią
Tunel pod Łodzią
Tunel pod Łodzią
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Łódzki tunel to jedna z najważniejszych inwestycji kolejowych w całej Polsce o wielkim znaczeniu dla łodzian. Dzięki niemu już wkrótce w ciągu co najwyżej 15 minut dojedziemy z Teofilowa czy Widzewa do centrum miasta. To znacznie ułatwi i przyspieszy codzienne podróżowanie po Łodzi. 

Stacja Łódź Koziny

Podziemna trasa kolejowa będzie miała ponad 7,5 km długości, a w najgłębszym miejscu będzie przebiegać aż 26 metrów pod ziemią! Na trasie tunelu powstaną trzy przystanki – Śródmieście, Polesie i Koziny. Ten ostatni, zlokalizowany u zbiegu al. Włókniarzy i ul. Drewnowskiej, będzie składał się z trzech podziemnych kondygnacji. Poziom -1 ma służyć komunikacji i obsłudze pasażerów, na poziomie -2 będą perony dla pociągów jadących na zachód, a na poziomie -3 – na wschód.

Węzeł przesiadkowy

Na powierzchni powstanie natomiast multimodalny węzeł przesiadkowy. Miasto, obok wejść do stacji, wybuduje parkingi dla samochodów i rowerów, a tuż obok powstanie nowa krańcówka dla tramwajów i autobusów. Dzięki temu zintegrowane zostaną wszystkie środki komunikacji. Kierowcy będą mogli zostawić samochód i wygodnie się przesiąść. Autobusy podjadą po pasażerów na stację Łódź Koziny, a ponadto, dzięki połączeniu torowiska na ul. Srebrzyńskiej z trasą na al. Włókniarzy, wydłużone zostaną trasy tramwajów. Pociągiem z Kozin dojedziemy w ciągu 3–5 minut na dworce Żabieniec i Kaliski. W podobnym czasie znajdziemy się w Manufakturze, a podróż na ul. Piotrkowską zajmie nam 10 minut. Na Widzew dotrzemy natomiast w ok. 15 minut. Dystans się skróci, a codzienne podróże po Łodzi staną się łatwością.

ZOBACZ TAKŻE