Twoje 1,5% podatku ma znaczenie! Przyjdź na festiwal Łódź Procentuje i dowiedz się więcej!

1,5% – czy to dużo? W skali od 1 do 100 to prawie nic. Co można z tym zrobić? Łodzianie i łodzianki wiedzą najlepiej, że całkiem sporo!

kalkulator
Twoje 1,5% podatku ma znaczenie, fot. envato elements

„Ja nie mam nic, ty nie masz nic, on nie ma nic – to razem właśnie mamy tyle, w sam raz tyle, żeby założyć wielką fabrykę” – cytat z „Ziemi obiecanej” Władysława Reymonta nabiera nowego znaczenia, gdy mowa o przekazywaniu ułamka podatków na rzecz organizacji społecznych. W 2021 r. ta kwota wyniosła ponad 1 mld 114 mln złotych! 

W sobotę, 16 marca w Porcie Łódź odbędzie się Festiwal Łódź Procentuje – to świetna okazja, by poznać regionalne organizacje pozarządowe i zadecydować o wsparciu ich działań. 

Gdzie rząd nie może, tam organizację pośle 

Często, gdy mówi się o organizacjach pozarządowych, określa się je jako non-profit – w końcu to podmioty, które nie działają dla zysku, a proponują działania i usługi trudne do wycenienia i „sprzedania”. Czy to oznacza, że nie potrzebują pieniędzy, a ich członkowie i członkinie traktują swoje zaangażowanie jako „hobby po godzinach”? Nic bardziej mylnego! Organizacje społeczne to pomost pomiędzy mieszkańcami a państwem i biznesem. Stanowią gwarancję realizacji rozmaitych potrzeb, dzięki nim społeczeństwo jest w stanie szybko i skutecznie reagować na kryzysy, odnajdywać się w zmiennej rzeczywistości. Integracja społeczna, wspieranie mniejszości i osób wykluczonych, uzupełnianie oferty kulturalnej, działania opiniotwórcze, krytyczne spojrzenia oraz konstruktywne dyskusje – to jedynie wycinek całego spektrum działalności organizacji. Jeżeli też chcesz się zaangażować, trzeci sektor to liderzy i liderki w świecie aktywności demokratycznej i obywatelskiej! 

Dotacje, granty i składki

Organizacje nie generują zysku, ale ponoszą koszty swojej działalności – jak to się dzieje, że bilans wychodzi na zero? To dzięki różnym formom wsparcia – dotacjom, grantom, składkom czy społecznemu finansowaniu. Taką formą jest również 1,5% naszego podatku – kwota, którą każdy może przekazać na wybraną organizację, by wspomóc realizację jej celów. To także forma społecznego zaangażowania – poza pieniędzmi jest dodatkowym uznaniem kompetencji osób pracujących w organizacjach, sygnałem, że to, co robią, jest niezwykle ważne. I ma dla nas znaczenie! 

Jaki z tego pożytek? 

Półtora procent dla organizacji pozarządowych to nie darowizna – deklarując chęć jego przekazania, nie dopłacimy do naszych podatków. Decydujemy zwyczajnie, dokąd pójdzie drobny ułamek kwoty, którą i tak musimy zapłacić. I to decydujemy konkretnie – każdy może wskazać organizację, którą chce wesprzeć. Jak ją wybrać? I skąd pewność, że organizacja rozsądnie wyda otrzymane od nas pieniądze? Gwarancję uczciwości daje status organizacji pożytku publicznego. Nie każda organizacja może otrzymać wsparcie – te które mogą, muszą spełniać odpowiednie warunki, m.in. wytworzyć mechanizmy samokontroli czy utrzymywać przejrzystość finansową. I co najważniejsze – działania organizacji powinny być realizowane dla dobra społecznego w obszarach opisanych w ustawie jako sfera zadań publicznych. 

Gdzie dowiedzieć się więcej? 

O tym, jak działają  trzeci sektor i organizacje pożytku publicznego, najlepiej dowiadywać się u specjalistów – w Łodzi zajmuje się tym Oddział ds. Organizacji Pozarządowych, działający w ramach Biura i Fabryki Aktywności Miejskiej. 

Jeżeli natomiast zastanawiasz się nad wyborem organizacji, w sobotę, 16 marca w Porcie Łódź odbędzie się festiwal Łódź Procentuje, podczas którego organizacje pozarządowe będą mogły opowiedzieć o swojej działalności, a łodzianie i mieszkańcy regionu poznać lokalnych społeczników.

ZOBACZ TAKŻE