Tydzień do otwarcia nowego placu Wolności. Huczna impreza dla łodzian. Co w programie?

Zgodnie z zapowiedziami wykonawcy, firmy Trakcja, przebudowa placu Wolności ma się zakończyć 1 marca. Na dawnym rynku Nowego Miasta zmieniło się wszystko, tylko naczelnik Kościuszko pozostał na swoim miejscu.

Remont placu Wolności
Otwarcie placu Wolności jest zapowiadane na 1 marca
10 zdjęć
Remont placu Wolności
Remont placu Wolności
Remont placu Wolności
Remont placu Wolności
Remont placu Wolności
ZOBACZ
ZDJĘCIA (10)

Przed nami ostatni tydzień jednej z najważniejszych inwestycji nie tylko w Śródmieściu, ale w całej Łodzi. Przebudowa placu Wolności to kluczowy element programu rewitalizacji, na który składa się w sumie prawie 120 projektów. Niedawno prace skończyły się na Bulwarach Północnych (czyli ulicach Północnej i Ogrodowej), a na liście inwestycji do zakończenia w tej części centrum są jeszcze ul. Legionów i ul. Cmentarna z wylotem ul. Mielczarskiego. 

Plac Wolności cały od nowa

Stara płyta placu Wolności została zerwana, a nowa nawiązuje do tej na ul. Piotrkowskiej – jest wykonana z granitowych płyt. W południowej części placu projektanci wytyczyli dużo terenów zieleni, znalazło się także miejsce na nowy plac zabaw. Muzeum Kanału „Dętka” ma nowe wejście, nowa jest też fontanna posadzkowa. Na placu przybyło zieleni – wykonawca posadził tu aż 64 drzewa. Są ławki, kosze na śmieci i stojaki do przypięcia rowerów.

Cała komunikacja kołowa została przeniesiona na północną stronę. Na placu nie ma już ronda, tramwaje i samochody mogą przejechać od ul. Pomorskiej do ul. Nowomiejskiej i ul. Legionów. Przystanki MPK zostały połączone, żebyśmy mogli łatwiej przesiadać się z autobusów do tramwajów.

Weekend otwarcia na placu Wolności

Zgodnie z deklaracjami wykonawcy plac Wolności zostanie oddany do użytku na początku marca, a w kolejny weekend wrócą tam tramwaje, na początek linia 17. Po oddaniu do użytku torowiska na ul. Legionów i ul. Gdańskiej na trasę wróci także „15”.

W sobotę, 2 marca na placu Wolności zorganizowane zostanie pierwsze wydarzenie. Z okazji oddania do użytku nowej przestrzeni na mieszkańców będą czekały atrakcje. W godz. 10:00–17:00 będzie można przejechać się zabytkowym tramwajem i bezpłatnie zwiedzić Muzeum Kanału „Dętka” oraz Muzeum Farmacji. Specjalne oferty przygotowały również Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne, Muzeum Ciemności-Black World oraz Biblioteka Wolność. Na gości czekać będą także wycieczki z przewodnikiem, stoisko z gadżetami i ciepła herbata.

Sprawdź, jak udał się remont placu Wolności

Na poniedziałek, 26 lutego zaplanowany jest społeczny odbiór inwestycji. Każdy z nas może ocenić efekty przebudowy placu Wolności, zgłosić do niego swoje uwagi oraz wskazać usterki, które wykonawca musi usunąć.

Spotkanie z przedstawicielami Zarządu Inwestycji Miejskich oraz wykonawcy rozpocznie się o godz. 16:00 przy wylocie ul. Piotrkowskiej. 


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE