Tytuły Honorowych Obywateli Miasta Łodzi nadane. Kto otrzymał wyróżnienie?

O trzy nowe nazwiska powiększył się poczet Honorowych Obywateli Miasta Łodzi. Rada Miejska w Łodzi tytułami tymi uhonorowała małżeństwo znanych lekarzy – pediatrę Jadwigę Moll i kardiochirurga Jacka Molla, a także Mariana Turskiego – publicystę, historyka i działacza społecznego, jednego z ostatnich żyjących ocalałych z Holocaustu.

Tytuły Honorowych Obywateli Miasta Łodzi nadane. Kto otrzymał wyróżnienie?
Tytuły Honorowych Obywateli Miasta Łodzi nadane. Kto otrzymał wyróżnienie?

Jadwiga Moll to profesor nauk medycznych specjalizująca się w zagadnieniach z zakresu pediatrii, a w szczególności w kardiochirurgii i kardiologii dziecięcej. Urodzona w Łodzi, jest absolwentką XXI Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Prusa oraz Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, gdzie w 1979 roku uzyskała tytuł doktora, a w 1998 roku – tytuł doktora habilitowanego. Tytuł profesora nauk medycznych uzyskała w 2006 roku. ani Jadwiga Moll jest również wykładowcą na Wydziale Wojskowo-Lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Od 1990 r. pracuje w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, początkowo jako adiunkt Kliniki, a następnie zastępca kierownika Kliniki oraz kierownik Pracowni Echokardiografii. Jest również autorką licznych publikacji naukowych w dziedzinie kardiochirurgii i kardiologii dziecięcej. Jej badania dotyczą m.in. leczenia wrodzonych wad serca u dzieci oraz chorób układu krążenia u dzieci i młodzieży. Jej prace są cytowane na całym świecie i przyczyniły się do rozwoju tej dziedziny medycyny. Pani Jadwiga Moll jest członkiem wielu towarzystw naukowych, m.in. Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego, współzałożycielem Towarzystwa Przyjaciół Dziecka z Wadą Serca. Jej wkład w rozwój polskiej medycyny jest nieoceniony, a osiągnięcia doceniane są zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Jacek Moll to wybitny polski kardiochirurg urodzony w Poznaniu. Syn słynnego prof. Jana Molla, który jako pierwszy w Polsce podjął próbę operacji przeszczepu serca. Ukończył studia inżynierskie na Wydziale Mechanicznym Politechniki Łódzkiej, a następnie na Wydziale Lekarskim na Akademii Medycznej w Łodzi, gdzie w 1981 roku uzyskał dyplom lekarza. W 1987 roku obronił doktorat w dziedzinie nauk medycznych; pracował m.in. pod kierunkiem prof. Zbigniewa Religi w Zabrzu. W 1990 roku uzyskał II stopień specjalizacji Kardiochirurgii i objął stanowisko ordynatora Oddziału Kardiochirurgii w Instytucie Pediatrii Akademii Medycznej na bazie Szpitala Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi, tworząc go od podstaw. Pan Jacek Moll od 1998 roku pełni funkcję kierownika Kliniki Kardiochirurgii w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Zajmuje się m.in. projektowaniem sztucznych zastawek serca oraz korekcją wrodzonych wad serca u dzieci w najmłodszym wieku. Obecnie co roku operuje ok. 500 dzieci z całej Polski, w tym przede wszystkim właśnie te najmłodsze. Pan Jacek Moll jest również autorem licznych publikacji naukowych i wykładowcą na uczelniach medycznych w Polsce i za granicą. Przyczynił się do rozwoju kardiochirurgii w Łodzi oraz zwiększenia znaczenia Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki. Jego osiągnięcia są dumą nie tylko dla Łodzi, ale dla całej Polski.

Marian Turski to polski publicysta, dziennikarz, historyk i działacz społeczny, a także jeden z ostatnich żyjących ocalałych z Holocaustu. Urodził się w 1926 roku w Druskienikach, natomiast wychował się w Łodzi. Jako czternastolatek trafił do łódzkiego getta, gdzie działał w podziemnej organizacji Lewica Związkowa. W 1944 roku został wywieziony do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Od 1958 roku kieruje działem historycznym tygodnika „Polityka". Zasiada we władzach: Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce, Stowarzyszenia Żydów Kombatantów i Poszkodowanych w II Wojnie Światowej. Współtwórca oraz niestrudzony ambasador Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Pan Marian Turski jest również autorem wielu publikacji poświęconych historii, kulturze i literaturze żydowskiej oraz problematyce Holocaustu. W lipcu 2020 roku napisał list otwarty, w którym wezwał założyciela Facebooka do usunięcia wszystkich informacji/postów oraz grup zaprzeczających Holokaustowi w ramach kampanii #NoDenyingIt zainicjowanej przez ocalałych z zagłady. Jego dokonania są niezwykle ważne dla kultury i historii Polski, zwłaszcza w kontekście tragicznych wydarzeń II wojny światowej oraz roli Żydów w polskiej kulturze i historii. Pan Marian Turski jest nie tylko wybitnym intelektualistą, ale również człowiekiem o niezwykle bogatych doświadczeniach życiowych, który zawsze stawał po stronie wolności, praw człowieka i tolerancji.

Na gali w Muzeum Miasta Łodzi wręczone zostały także odznaki „Za zasługi dla miasta Łodzi”, którymi wyróżniono 27 osób.

Lista osób:

  • Paweł Augustyniak – z wykształcenia grafik komputerowy, ale zawodowo związany z fotografią. Od lat fotografuje Łódź, a jego zdjęcia znane są w całej Polsce. Za zasługi w promowaniu Miasta oraz osiągnięcia w dziedzinie sztuki otrzymał Nagrodę Prezydenta Miasta Łodzi w 2018 r.
  • Wojciech Augustyniak –  pomysłodawca, koordynator oraz producent Letniego Festiwalu Filmów TME Polówka. Prezes Zarządu Fundacji Inicjatyw Kulturalnych „Plaster”. Od 2012 roku, w ramach Fundacji, organizuje szereg wydarzeń kulturalnych w Łodzi.
  • Andrzej Bart – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. W czasach studenckich zaczął pisać swoje pierwsze powieści. Zasłynął z takich książek jak „Rien ne va plus”i „Dybuk mniemany”. Doświadczenie oraz kreatywność wykorzystał na planie filmowym. Za scenariusz do filmu „Rewers” został nagrodzony Złotym Lwem na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
  • Michał Bieżyński – historyk sztuki, który swoją pasję do kultury postanowił przełożyć na projekt rozsławiajacy Łódź na całym świecie. Mowa oczywiście o łódzkich muralach. Pan Michał Bieżyński miał niebagatelną rolę w ich powstaniu, jako dyrektor Fundacji Urban Forms prowadząc cały projekt. Aktualnie cały czas działa na rzecz Miasta. Pracuje jako kurator ds. sztuki w przestrzeni publicznej w Łodzi.
  • Krzysztof Candrowicz – z wykształcenia socjolog sztuki. Wiedzę oraz doświadczenie zdobywał na Uniwersytecie Łódzkim oraz wielu zagranicznych uczelniach. Jest współzałożycielem powstałego w 2005 roku Łódź Art Center oraz koordynatorem i pomysłodawcą projektu Łódź – Europejska Stolica Kultury. Jego zaangażowanie w rozwój łódzkiej kultury doceniono na całym świecie, o czym świadczy fakt, że jest kuratorem oraz organizatorem wielu międzynarodowych projektów związanych ze sztuką.
  • Paulina Frankiewicz – ukończyła studia doktoranckie na Wydziale Filozoficzno–Historycznym Uniwersytetu Łódzkiego. Założycielka Księgarni Do Dzieła, w której odnajdzie się każdy miłośnik dobrej książki i kawy. Organizatorka spotkań autorskich oraz prelekcji na temat książek. Jak sama o sobie mówi „łodzianka z urodzenia i wyboru”.
  • Hubert Hoffman – przedsiębiorca i inwestor, który od lat jest związany ze środowiskiem sportowym w Łodzi. Twórca potęgi siatkarskiego ŁKS. Pod jego wodzą „Łódzkie Wiewióry” awansowały do ekstraklasy. W kolejnych sezonach siatkarki dwukrotnie zdobyły mistrzostwo Polski, raz wywalczyły wicemistrzostwo oraz trzykrotnie zdobyły brązowy medal.
  • Andrzej Janecki –  ukończył historię na Uniwersytecie Łódzkim. Wiedzę historyczną rozwijał jako nauczyciel historii i pracownik Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi. Z samorządem łódzkim związany jest od początku jego istnienia, jako pracownik Biura Prasowego i Biura Promocji. Realizator rozwiązań w zakresie komunikacji społecznej, redaktor pisma „Piotrkowska 104” i Kroniki Miasta Łodzi, organizator wydarzeń upamiętniających, z elementami rekonstrukcji historycznej, takich jak „Piknik Legionowy”, „Zjazd Miast Piłsudskiego” „Stulecie niepodległości w Łodzi”, pikniki pancerne z okazji rocznicy wybuchu II wojny światowej. Główny operator projektu „Rok Jana Kowalewskiego”, nagrodzonego w plebiscycie „Wydarzenie Historyczne roku 2020”. Pan Andrzej Janecki, w imieniu miasta Łodzi, wspierał realizację oraz inaugurację nowych miejsc pamięci, m.in. pomnika Armii Krajowej w Łodzi.
  • Ilona Krawczyńska – pochodzi z Trzemeszna, ale swoje życie związała z Łodzią. Ukończyła studia dziennikarstwie w Społecznej Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania w Łodzi. W 2014 roku została Miss Ziemi Łódzkiej i Miss Fitness oraz zakwalifikowała się do finału Miss Polski. Razem ze swoją siostrą założyła blog Siostry ADiHD. Promowała miasto w wielu programach telewizyjnych oraz przez platformę Youtube. Za swoje osiągnięcia, w 2018 roku otrzymała nagrodę See Bloggers.
  • Milena Krawczyńska – pochodzi z Trzemeszna, ale swoje życie związała z Łodzią. Z zawodu jest tancerką. Wiedzę zdobytą na studiach wykorzystała w przygotowaniu programu treningowego „Fit and Jump”. Razem ze swoją siostrą założyła blog Siostry ADiHD. Promowała Miasto w wielu programach telewizyjnych oraz przez platformę Youtube. Za swoje osiągnięcia, w 2018 roku otrzymała nagrodę See Bloggers.
  • Michał Piernikowski – twórca oraz dyrektor Łódź Design Festival, największego wydarzenia w Europie Środkowej dla projektantów. Pierwszy Festiwal odbył się w 2007 roku. Od tego czasu inspiruje tysiące artystów z całego świata.
  • Józef Robakowski – profesor Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Fotograf, autor filmów, obrazów, instalacji, cyklów fotografii i działań akcyjnych; uczestnik niezależnego ruchu artystycznego w Polsce. Odznaczony Złotym Medalem „Zasłużonych dla Fotografii Polskiej”, nadanym przez Kapitułę Fotoklubu RP oraz Krzyżem Wolności i Solidarności nadanym przez Prezydenta RP p. Andrzeja Dudę.
  • Filip Wypych – łódzki sportowiec i przedsiębiorca. Jest brązowym medalistą mistrzostw Europy na krótkim basenie. Reprezentował Polskę na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro. Uczestniczył w mistrzostwach świata w Budapeszcie. W grudniu 2017 roku, podczas mistrzostw Europy na krótkim basenie w Kopenhadze, zdobył brązowy medal w sztafecie 4 × 50 m stylem dowolnym, w której Polacy ustanowili nowy rekord kraju (1:24,44). Poza karierą sportową pan Filip Wypych jest zaangażowany w rozwijanie umiejętności pływackich innych osób. Jest założycielem Akademii Pływania „Feel The Water” w Łodzi. Organizuje akcje charytatywne m.in. prowadzi bezpłatne zajęcia na basenie dla podopiecznych Fundacji Dom w Łodzi.
  • Przemysław Włoch – emerytowany prawnik Wojewódzkiego Oddziału Ligi Kobiet Polskich w Łodzi. Od lat, jako wolontariusz, udziela łodzianom bezpłatnych porad prawnych. Jest też mediatorem zarejestrowanym w Krajowym Rejestrze Mediatorów.
  • Agnieszka Stołecka – dyrektor Uniwersytetu Trzeciego Wieku Politechniki Łódzkiej. Pani Agnieszka Stołecka odgrywa kluczową rolę w kształtowaniu programu edukacyjnego Uniwersytetu, który jest ukierunkowany na aktywizację psychofizyczną i społeczną osób starszych. Pod jej kierownictwem, Uniwersytet oferuje szeroki zakres zajęć, obejmujących tematykę związaną z osiągnięciami nauki i techniki, profilaktyką zdrowotną, postępowaniami prawnymi. W czasie pandemii organizowała zdalne nauczanie przy pomocy autorskiej platformy dla słuchaczy.
  • Adam Sochan – jest liderem Łódzkiego Klubu Oyama Karate NEKO i posiada czarny pas karate 4 dan. Ma też czarny pas w kickboxingu (stopień 1M). W 1999 roku zdobył I miejsce w Turnieju Knockdown Karate w Oświęcimiu. Zorganizował m.in. egzamin z udziałem ponad 220 zdających i sparing partnerów z różnych miast Polski. Pan Adam Sochan jest nie tylko trenerem, ale także liderem i inspiratorem dla swoich uczniów. Jego zaangażowanie w rozwijanie umiejętności karate, jest wyraźnie widoczne w jego pracy. Siedmioro jego wychowanków zdobyło czarny pas karate.
  • Marianna Skrobiszewska – emerytowana mediatorka, od ponad 30 lat związana z Oddziałem Wojewódzkim Ligi Kobiet Polskich w Łodzi. Wpisana do Krajowego Rejestru Mediatorów. Przez lata swojej działalności Pani Marianna Skrobiszewska przyczyniła się do poprawy sytuacji wielu kobiet i ich rodzin.
  • Zenon Pawłowski – emerytowany żołnierz zawodowy. Do 1989 roku pełnił służbę wojskową w Gdyni. Od 1997 roku mieszka w Łodzi. W 2000 roku został członkiem Pododdziału Honorowego Garnizonu Łódź. Stały uczestnik uroczystości państwowych i samorządowych. Wielokrotnie nagradzany za działalność społeczną.
  • Jan Niedźwiecki – urodzony w Łodzi artysta muzyk i nauczyciel. Jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego oraz Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi. Pan Jan Niedźwiecki jest założycielem i liderem zespołu Alla Vienna i Hollyłódzkiej Orkiestry Filmowej, a także kontrabasistą Filharmonii Łódzkiej. Jest też dyrektorem artystycznym i kontrabasistą projektu Queen Symfonicznie, który zdobył dużą popularność w Polsce. Najnowszym projektem jest „The Beatles Symfonicznie”. W ostatnich latach Alla Vienna grała do 100 koncertów rocznie, a za sukcesem stoi innowacyjne zintegrowanie sztuki wysokiej z muzyką filmową i popularną. Artysta podczas wszystkich koncertów podkreśla swoje łódzkie korzenie.
  • Jerzy Miś – znany i ceniony łódzki cukiernik. Jest też działaczem społecznym zaangażowanym w pomoc dzieciom i ludziom w podeszłym wieku. Od 30 lat wspiera dzieci głuchonieme i słabo słyszące. Organizuje dla nich kolonie letnie w Przyjezierzu. Jest inicjatorem i fundatorem wielu akcji na rzecz osób starszych. Jego pomysłem była organizacja wigilii dla osób biednych i bezdomnych, na którą przygotował potrawy wigilijne i świąteczne. Pan Jan Miś przekazuje również produkty żywnościowe na świąteczne spotkania organizowane przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Wspiera też dzieci i młodzież z łódzkich przedszkoli, szkół i domów dziecka.
  • Ewa Majchrzak – pedagog, absolwentka Wydziału Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego, radna Rady Miejskiej w Łodzi w latach 2002 – 2014. Od 30 lat związana z łódzką kulturą. Kieruje Centrum Twórczości Lutnia – filią Miejskiej Strefy Kultury w Łodzi. Pomysłodawczyni i organizatorka licznych wystaw, konkursów. Szczególną uwagę poświęca działaniom i edukacji kulturalnej osób z niepełnosprawnościami oraz seniorom. Jest współzałożycielką Stowarzyszenia Przyjaciół Starego Miasta w Łodzi oraz Stowarzyszenia Kulturalnego „Zespół Pieśni i Tańca Poltex”. Należy też do stowarzyszenia „Łódź Filmowa” oraz do Ochotniczej Straży Pożarnej Łódź – Mikołajew. Została odznaczona Brązowym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa.
  • Andrzej Kałuża – doświadczony radca prawny, członek Łódzkiego Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe. W działalności zawodowej, społecznej i charytatywnej, stara się nieść pomoc potrzebującym. Jest również uczestnikiem wydarzeń i uroczystości patriotycznych organizowanych przez władze Łodzi oraz organizacje społeczne. W uznaniu za swoją działalność, również nieodpłatną pomoc świadczoną potrzebującym, otrzymał liczne odznaczenia Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich oraz medale państwowe i korporacyjne
  • Anna Kacprowska – informatyk i społeczniczka z Łodzi. Jest absolwentką Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego na kierunku Cybernetyka Ekonomiczna i Informatyka. Pracuje w Katedrze Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego od 1 października 1991 r. Jest współorganizatorką akcji „List do Mikołaja z DPS”, która jest skierowana do mieszkańców łódzkich domów pomocy społecznej. Dzięki tej inicjatywie, już ponad 2 tysiące podopiecznych otrzymało prezenty pod świąteczną choinkę. W 2016 roku otrzymała indywidualną Nagrodę Rektora Uniwersytetu Łódzkiego za książkę pt. „E-usługi administracji publicznej w warunkach zarządzania projektami”, która została uznana za wybitną monografię.
  • Krzysztof Jóźwik – nauczyciel akademicki, inżynier, profesor nauk technicznych, profesor Politechniki Łódzkiej i jej rektor od 2020 roku. Autor i współautor ponad 170 prac i publikacji. Od 1987 roku jest związany jako nauczyciel akademicki z Politechniką Łódzką, na której otrzymał tytuł profesora. Był prodziekanem Wydziału Mechanicznego w latach 2002–2008, prorektorem do spraw kształcenia w latach 2008–2012, a w 2007 roku został dyrektorem Instytutu Maszyn Przepływowych. W lipcu 2020 roku został wybrany na rektora Politechniki Łódzkiej w kadencji 2020–2024. Jego działalność naukowa koncentruje się wokół problematyki: strategicznego zarządzania projektami, zarządzania jakością i ryzykiem w projektach, elektronicznej administracji, wsparcia informatycznego i organizacyjnego zarządzania przedsięwzięciami. Należy do Łódzkiego Klubu Lyons International i działa społecznie na rzecz dzieci i młodzieży z domów dziecka. Przewodniczył też Komitetowi Organizacyjnemu Europejskich Igrzysk Uniwersyteckich 2022 w Łodzi.  
  • Ryszard Jaworski – emerytowany oficer pożarnictwa. Przez cały okres pełnienia służby związany z Łodzią. Był m.in. komendantem rejonowym Straży Pożarnych Łódź – Górna oraz zastępcą komendanta wojewódzkiego w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi. Za zasługi dla pożarnictwa został wyróżniony wieloma odznaczeniami resortowymi. Działa w Łódzkim Towarzystwie Strzeleckim Bractwo Kurkowe. Wieloletni uczestnik uroczystości patriotycznych na terenie Łodzi. Zainteresowany historią Miasta Łodzi oraz jej burzliwym rozwojem w okresie dwudziestolecia międzywojennego. Autor artykułów o historii powstania skarbowości na terenie Łodzi i Okręgu Łódzkiego.
  • Bożena Janowska – emerytka, członkini Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.” w Łodzi, członkini Zarządu Związku Legionistów Polskich i Ich Rodzin oraz Społecznego Komitetu Pamięci Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zaangażowana w odkłamywanie tragicznej historii narodu polskiego okresu II Wojny Światowej oraz Zbrodni Katyńskiej. Zaangażowana w konsolidowanie środowiska kombatanckiego w Łodzi. Inicjatorka powstania miejsc upamiętniających Legiony Polskie i ich szlak bojowy. Rekonstruktorka okresu międzywojennego. Opiekunka grobów wybitnych łodzian.
  • Elżbieta Jankowska łódzki przedsiębiorca i społeczniczka. Brała czynny udział przy tworzeniu ruchu społecznego Komitet Obrony Demokracji w regionie łódzkim. Organizowała debaty publiczne i spotkania w ramach Klubu Dyskusyjnego im. Władysława Bartoszewskiego, przyczyniając się do budowania świadomego społeczeństwa obywatelskiego. Współorganizowała Kongres Obywatelskich Ruchów Demokratycznych. Razem z grupą społeczników organizuje obywatelskie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Jest główną organizatorką społecznych uroczystości upamiętniających Powstańców Warszawskich na Cmentarzu Komunalnym na Dołach.

ZOBACZ TAKŻE