„Uniwersytet dla przyszłości miast". O konkursie Science Hub UŁ

W poniedziałek, 28 kwietnia w Centrum Szkoleniowo-Konferencyjnym Uniwersytetu Łódzkiego przy ul. Kopcińskiego 16/18 odbyło się spotkanie networkingowe pod hasłem „Uniwersytet dla przyszłości miast”.

„Uniwersytet dla przyszłości miast". O konkursie Science Hub UŁ
„Uniwersytet dla przyszłości miast". O konkursie Science Hub UŁ

Pierwsza część spotkania była poświęcona prezentacji kluczowych inicjatyw prowadzonych w ramach UNIC Centre for City Futures oraz Interdyscyplinarnego Centrum Studiów Miejskich UŁ. Zaprezentowano również założenia konkursu Science Hub UŁ – edycja UNIC, który ma na celu wspieranie interdyscyplinarnych badań naukowych odpowiadających na wyzwania społeczne i środowiskowe.

O konkursie Science Hub UŁ – edycja UNIC

Celem konkursu w ramach Science Hub UŁ edycja UNIC jest wyłonienie dwunastu projektów naukowych o charakterze aplikacyjnym lub działań wdrożeniowych, realizowanych we współpracy z organizacjami partnerskimi i odpowiadających na ich potrzeby. Inicjatywa ta ma na celu wzmocnienie współpracy międzynarodowej w ramach europejskiej sieci uczelni UNIC oraz rozwój kontaktów uczelni z otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Do konkursu mogą zostać zgłoszone projekty realizowane w ramach prac dyplomowych, zaliczeniowych, innych aktywności dydaktycznych, a także w działalności kół naukowych. Szczególnie premiowane będą projekty interdyscyplinarne, wspierające realizację celów zrównoważonego rozwoju oraz odpowiadające na kluczowe wyzwania Łodzi, takie jak: przeciwdziałanie wyludnianiu się miasta, adaptacja do zmian klimatu, integracja grup wykluczonych społecznie czy poprawa jakości transportu publicznego.

W konkursie mogą wziąć udział zespoły złożone z przedstawicieli Uniwersytetu Łódzkiego oraz uczelni zrzeszonych w sieci UNIC, wraz z osobami reprezentującymi organizacje partnerskie. Zgłoszone projekty muszą zostać zakończone do 30 maja 2026 roku.

Druga część spotkania

Druga część spotkania miała charakter warsztatowy i odbyła się w formule World Café. Uczestnicy w mniejszych grupach zastanawiali się nad efektywnymi sposobami budowania i rozwijania współpracy pomiędzy uczelnią a podmiotami zewnętrznymi. Dyskusje były żywe i owocne, a zgłoszone pomysły wskazują na duży potencjał dalszych inicjatyw.

Na zakończenie uczestnicy mieli okazję kontynuować rozmowy w mniej formalnej atmosferze, przy kawie. Funkcjonował również punkt wymiany wizytówek oraz konsultacji dotyczących zasad uczestnictwa w konkursie Science Hub UŁ – edycja UNIC.

Wydarzenie potwierdziło, że Łódź i jej uczelnie mają potencjał, aby wspólnie kształtować przyszłość miast – innowacyjnych, otwartych i dostosowanych do potrzeb swoich mieszkańców.

ZOBACZ TAKŻE