Uniwersytet Łódzki proponuje kierunek fanom kryminalnych zagadek. To biologia kryminalistyczna

Miłośnicy makabrycznych zbrodni już po raz piąty mają możliwość zdobywania wiedzy na Uniwersytecie Łódzkim z zakresu biologii kryminalistycznej. Nazwa tego kierunku jest bardzo tajemnicza, a program nauczania zaskakuje.

Biologia kryminalistyczna na Uniwersytecie Łódzkim
Uniwersytet Łódzki proponuje kierunek fanom kryminalnych zagadek. To biologia kryminalistyczna

– Intensywny rozwój technik kryminalistycznych opartych na metodach stosowanych w biologii molekularnej, genetyce, antropologii czy entomologii i ogromna popularność powieści, seriali telewizyjnych i podcastów o tematyce kryminalnej przyczyniają się do bardzo dużego zainteresowania tym kierunkiem – mówi dr Ewelina Synowiec z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ.

Studenci biologii kryminalistycznej zdobywają wiedzę z różnych dziedzin. Uczą się m.in. biochemii, toksykologii, psychofarmakologii i uzależnień lekowych, botaniki sądowej, a także metod statystycznych stosowanych w kryminalistyce. Nabywają również umiejętności samodzielnego ujawniania, pobierania, zabezpieczania i prawidłowego oznaczania materiału dowodowego znalezionego na miejscu zdarzenia oraz przygotowywania dokumentacji sądowej.

Dużo praktyki

Podczas nauki spory nacisk kładzie się na zajęcia praktyczne – ćwiczenia obejmują aż 26 różnych przedmiotów. Poza tym, po drugim roku, studenci odbywają 90-godzinne praktyki w formie dwutygodniowego obozu. W czasie przeprowadzonych ostatnio tego typu zajęć zapoznawali się z obowiązkami technika kryminalistycznego pracującego w miejscu przestępstw, takich jak zabójstwo czy pobicie ze skutkiem śmiertelnym. W ramach ćwiczeń zabezpieczali ślady na zainscenizowanym miejscu zdarzenia i wnioskowali na temat tego, co się wydarzyło. Uczyli się również prowadzenia oględzin katastrof i miejsc, w których doszło do aktów terrorystycznych, a także identyfikacji ofiar na podstawie zwłok i ludzkich szczątków.

Specjalny sprzęt

Studenci podczas zajęć mają dostęp do najnowocześniejszego sprzętu na wydziale.

– Są to m.in. sekwenatory, termocyklery PCR i qPCR i aparaty do elektroforezy, służące do analizy DNA i RNA. Oprócz tego wielodetekcyjne czytniki mikropłytkowe, mikroskopy, a także specjalistyczny sprzęt stosowany przez techników kryminalistycznych, czyli zestawy do oględzin miejsca przestępstwa, m.in.: zestawy do daktyloskopii, zabezpieczania śladów biologicznych, mechanoskopijnych i mikrośladów oraz do oględzin zwłok i zabezpieczania/izolacji miejsca zdarzenia – dodaje prof. Tomasz Śliwiński, dyrektor Instytutu Biochemii.

Zajęcia prowadzą pracownicy Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska, Wydziału Nauk o Wychowaniu, Katedry Medycyny Sądowej i Zakładu Farmakodynamiki Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, a także specjaliści z policji, m.in. z Centrum Szkolenia Policji w Legionowie, Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, a także laboratorium kryminalistycznego w Warszawie.  

Absolwenci tego kierunku mogą szukać pracy w zawodach związanych z kryminalistyką, organami ścigania i wymiarem sprawiedliwości. Wiedza zdobyta podczas trzech lat nauki przyda się także w instytucjach specjalizujących się w badaniach sądowych, a także w wojsku.

ZOBACZ TAKŻE