Urban Future to odbywający się co roku w innym mieście kongres zrzeszający osoby, dla których priorytetem jest transformacja i zrównoważone kształtowanie przyszłości swoich miast.
W 2025 r. kongres UF odbędzie się po raz pierwszy w Polsce i to właśnie Łódź będzie gospodarzem tego wydarzenia. Wybór organizatorów padł na Łódź, gdyż nasze miasto w ostatnich latach przeszło wielką przemianę w infrastrukturze – mowa nie tylko o drogach i budynkach, ale również o rosnących wciąż inwestycjach w zieleń i zasoby wodne.
– Dla nas to tym bardziej wyjątkowe wyróżnienie, że po raz pierwszy ten prestiżowy kongres zagości w Europie Środkowo-Wschodniej. Jestem dumna, że Łódź stanie się platformą wymiany wiedzy, doświadczeń i inspiracji dla tysięcy uczestników z całego świata, którym transformacja nie jest obojętna – mówi prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. – Ostatnie miesiące i lata szczególnie dotknęły lokalne społeczności – kryzys energetyczny, susze, podtopienia i powodzie, gwałtowna pogoda – to udowadnia, że kryzys klimatyczny i koncentracja problemów w miastach to nie retoryka, a fakty – dodaje prezydent Zdanowska.
Od czasu pierwszej edycji w 2014 roku konferencja stała się największym wydarzeniem dla zrównoważonych miast w Europie. Urban Future stanowi interdyscyplinarną przestrzeń do spotkań, dedykowaną liderom, decydentom i prekursorom zmian, a także podmiotom biznesowym, którzy sprawiają, że miasta są bardziej przyjazne środowisku i mieszkańcom.
– Zmiany nie byłyby możliwe na takim poziomie, gdyby nie mieszkańcy miast. Dlatego i my chcemy dać im możliwość uczestniczenia w rewolucji i czekamy na pomysły. Każdy może zgłosić swoje wnioski w Wydziale Kształtowania Środowiska i być może stać się inicjatorem zmian – mówi Anna Wierzbicka, dyrektor Wydziału Kształtowania Środowiska UMŁ.
Różne organizacje, jeden punkt widzenia
Uczestnicy pochodzą z wielu różnych organizacji, ze wszystkich szczebli hierarchii, z ponad 30 obszarów tematycznych, takich jak mobilność, energia, transport publiczny, mieszkalnictwo, urbanistyka, nieruchomości, architektura, finanse, przemysł motoryzacyjny, IT, badania, działania obywatelskie, innowacje, administracja publiczna i inne. Wspólną cechą tej zróżnicowanej grupy jest niesamowita pasja, z jaką każdy z nich czyni miasta bardziej zrównoważonymi, a świat lepszym.
– Nasze oczy są zwrócone na Łódź, bo to miejsce w procesie, które ciągle się zmienia i to na wielu płaszczyznach – od wsi do centrum wielkoprzemysłowego, przez jego upadek w okresie transformacji ustrojowej i odrodzenia się miasta. Są tu też ludzie, którzy stawiają na robienie, a nie tylko mówienie. O to chodzi! – mówi Gerald Babel, dyrektor generalny Urban Future.
W dniach 20-23 maja 2025 roku Łódź będzie gospodarzem dwóch wydarzeń poświęconych współpracy na rzecz zielonej transformacji – obok konferencji Urban Future odbędzie się również trzecia edycja Samorządowego Kongresu Klimatycznego.