W hołdzie polskim matkom. Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi otworzono 36 lat temu

26 maja 1988 r. uroczyście otwarto Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. To jedna ze sztandarowych inwestycji późnego okresu PRL i jednocześnie swego rodzaju ukłon w stronę kobiet ciężko pracujących w przemyśle włókienniczym. ICZMP jest przede wszystkim jednym z największych specjalistycznych, wiodących ośrodków medycznych w kraju w zakresie położnictwa i neonatologii, ginekologii oraz pediatrii.

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi
Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi

Bardzo nowoczesna wtedy i dziś placówka stanowi zespół dwóch szpitali – ginekologiczno-położniczego i pediatrycznego, zapewniających możliwość kompleksowej opieki nie tylko o zasięgu lokalnym, ale w skali całej Polski. Działa tu łącznie ponad 20 różnego typu klinik, kilkanaście poradni ambulatoryjnych, a do dyspozycji jest ok. 1000 łóżek.  W 1991 r. oddano do użytku lądowisko sanitarne, a kilka lat temu zakończono budowę oddziału ratunkowego, zintegrowanego z lądowiskiem dla śmigłowców LPR.

Szpital ICZMP został oficjalnie otwarty w Dzień Matki – 26 maja 1988 r. Tego samego dnia odsłonięto stojący przy ul. Rzgowskiej pomnik – swoisty hołd dla wszystkich polskich matek. Monument o wys. 7 m odlany z brązu (4,3 t) wykonał rzeźbiarz Tadeusz Markiewicz we współpracy Andrzeja Karwowskiego i Stanisława Romańczuka. Pomnik stanął przed szpitalem ICZMP na podwyższeniu z napisem: „Polskim Matkom”, a w holu szpitala ginekologicznego znajduje się rzeźba kobiety z dzieckiem „Macierzyństwo” autorstwa Kazimierza Karpińskiego, ufundowana przez załogę ZPB Poltex.

ZOBACZ TAKŻE