Wakacje pod namiotem. Dokąd i jak na kemping w okolicach Łodzi? [PORADNIK]

Noc pod gwiazdami, kolacja z ogniska, dźwięki lasu tuż obok… Spanie pod namiotem to jedna z najciekawszych wakacyjnych przygód, jakie możemy zaproponować dzieciom. Na co zwrócić uwagę przed biwakiem? Czego możemy się na nim nauczyć?

namiot ludzie
Z dziećmi pod namiot? To może być świetna zabawa! fot. envato elements
4 zdjęcia
namiot ludzie
namiot ludzie
namiot ludzie
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Bliskość natury

Jednym z największych atutów nocowania pod namiotem jest zdecydowanie bliski kontakt z naturą. Cały dzień spędzacie na świeżym powietrzu, a przyroda dosłownie Was otacza. Dzięki temu dziecko ma szansę bliżej ją poznać, przyjrzeć się roślinom, zwierzętom i owadom, biegać boso po trawie czy podziwiać gwiazdy na nocnym niebie.

Kontakt z innymi dziećmi

Kto podróżuje z dziećmi, ten wie, jak szybko potrafią się nudzić w towarzystwie dorosłych. Niewątpliwą zaletą pól namiotowych jest to, że niemal zawsze są tam inne dzieci. Co więcej, okazuje się, że nawet różnica wieku nie jest przeszkodą i niejednokrotnie starszaki opiekują się maluchami podczas zabaw. Ma to doskonały wpływ na rozwój społeczny i młodszych, i starszych dzieci.

Niecodzienne doświadczenia

Cały dzień na świeżym powietrzu, ogniska, śpiewanie piosenek, zabawy w berka czy chowanego, a przede wszystkim spanie w śpiworze, gdy od przyrody oddziela nas tylko kawałek materiału to dla dziecka ekscytujące doświadczenie, które będzie pamiętało na długo. Jeśli dodatkowo Wasz kamping sąsiaduje z plażą, rzeką lub innym ciekawym miejscem, równie niezapomnianym przeżyciem będzie świadomość, że tylko kilka kroków dzieli nas od ulubionych atrakcji. Wystarczy zjeść śniadanie i już można biec się bawić.

Nauka samodzielności

Pod namiotem nie ma stosu zabawek, wygodnego łóżeczka czy innych udogodnień. Mimo to dzieci potrafią sobie doskonale radzić w niekiedy spartańskich warunkach. Okazuje się, że w takich okolicznościach nawet codzienne obowiązki, jak pomoc w zmywaniu naczyń albo przygotowaniu posiłków, mogą stać się interesującym wyzwaniem. Dodatkowo śniadanie zjadane pod drzewem smakuje sto razy lepiej niż przy stole.

Rodzinny czas offline

Zaletą wakacji pod namiotem jest także ograniczony dostęp do prądu, a co za tym idzie – korzystania z urządzeń elektronicznych. Zamiast więc przesiadywać godzinami w Internecie lub przed telewizorem, mamy czas na wspólne aktywności. To bardzo pozytywnie wpływa na budowanie rodzinnych więzi, a te są przecież bezcenne.

Czy to dla Twojego dziecka?

Nie wiesz, czy wyjazd pod namiot to dobry pomysł dla Twojego dziecka? Na szczęście można to łatwo sprawdzić. Jeśli posiadacie działkę lub mieszkacie w domku, możecie rozstawić namiot w ogrodzie i zobaczyć, czy sprawi to dziecku frajdę. Możecie też spróbować metody małych kroków, np. wybrać kamping niedaleko miejsca zamieszkania i spędzić tam jedną lub dwie noce. Podejdźcie do tego na luzie: jeśli dziecku się spodoba – to super, jeśli nie – za jakiś czas możecie spróbować ponownie.

Na co zwrócić uwagę?

Wybierając się pod namiot, warto sprawdzić, jaką ofertę ma dane pole namiotowe. Czy jest ogrodzone, czy zapewnia podłączenie do prądu, czy jest tam świetlica i jak rozwiązana jest kwestia sanitariatów. Istotne mogą też być atrakcje dla dzieci, jak choćby plac zabaw. Dobrze też zorientować się, jak daleko jest do sklepu lub restauracji.
Warto też dowiedzieć się, czy w terminie planowanego pobytu nie odbywa się w okolicy jakaś masowa impreza. Niestety cienkie ściany namiotu nie chronią przed hałasem, a obecność dużej grupy imprezowiczów na pewno nie sprzyja wypoczynkowi z dziećmi.

Wybrane kampingi w Łódzkiem

  • Ekskluzywnie w parku krajobrazowym:
    Kaskada Glamping, ul. Strykowska 299, Łódź
  • Blisko Łodzi:
    Ośrodek Nad Stawem, Łaska Konstantynów Łódzki
  • Rodzinnie:
    Camping Łoś – Leonów 1A, Leonów, gmina Wolbórz
  • Przy plaży i z kajakami:
    Pole Namiotowe Camp – KAJAKOWO, Zakrzówek Szlachecki 215, Zakrzówek Szlachecki

ZOBACZ TAKŻE