Warsztaty z niejednej kultury dla dzieci w Łodzi. Zgłoś swoją szkołę! [SZCZEGÓŁY]

Polka, Ukrainiec, Gruzinka, Niemka czy po prostu jeden/jedna z nas – młodych ludzi mieszkających w Łodzi? Działający w ramach Fabryki Aktywności Miejskiej Oddział ds. Integracji Społecznej Cudzoziemców postanowił zadać to pytanie (i wiele innych) młodzieży z łódzkich szkół w ramach serii warsztatów poświęconych różnicom kulturowym.

Warsztaty z niejednej kultury dla dzieci w Łodzi
Warsztaty z niejednej kultury dla dzieci w Łodzi, fot. Province of British Columbia/flickr.com

Warsztaty odbywają się w każdy wtorek aż do 6 czerwca. Jeżeli przydałyby się w Twojej szkole, zgłoś ją! 

Łódź – miasto czterech kultur. Z plusem.

29 lipca Łódź skończy 600 lat. Ile pokoleń, kultur, narodowości ją tworzyło, budowało, mieszkało w niej przez ten czas? Z okazji zbliżających się urodzin chcielibyśmy, aby Łódź była jedna – by każdy jej mieszkaniec i każda mieszkanka, niezależnie skąd się wywodzi, mógł/mogła z przekonaniem i poczuciem dumy mówić o sobie: łodzianin lub łodzianka.

Tsunami, z którym uczymy się radzić

Wojny zmieniają świat. Dotykają zarówno osoby bezpośrednio zaangażowane, walczące i zmuszone do ucieczki, jak i ludzi starających się pomóc, borykających się z kryzysem społecznym i ekonomicznym. Dzieciakom i młodzieży trudno odnaleźć się w tej rzeczywistości – w nowym miejscu, nowej grupie, innej kulturze. Jak im pomóc? Tym, którzy przyjechali i czują się jak niekoniecznie proszeni goście, oraz tym, którzy nie do końca potrafią stać się dobrymi gospodarzami? Jednym z wielu zadań realizowanych przez Oddział ds. Integracji Społecznej Cudzoziemców są warsztaty dla dzieci ze szkół podstawowych i młodzieży licealnej, poruszające zagadnienia stereotypów i funkcjonowania w grupie rówieśniczej w kontekście różnic międzykulturowych.

Jak pięknie się różnić?

Celem warsztatów jest stworzenie środowiska sprzyjającego integracji. – Chcemy, by dzieci i młodzież czuły się jak u siebie. Zarówno te, które przyjechały do Łodzi jak, i te, które mieszkają tu od urodzenia – wyjaśnia Patrycja Wilczyńska, kierowniczka Oddziału ds. Integracji.

Wspólnie!

Warsztaty w szkołach będą prowadzone przez wykwalifikowanego specjalistę posiadającego doświadczenie akademickie, a także w zakresie edukacji dzieci, młodzieży i pedagogów. To ważne – w warsztatach weźmie udział 600 uczniów i uczennic – przyszłych specjalistów i specjalistek od wspólnego życia w Łodzi, z której wielokulturowości będą dumni jej mieszkańcy i mieszkanki. 

Zapisz swoją szkołę na warsztaty, wyślij e-mail na adres: s.kacprzak@uml.lodz.pl

ZOBACZ TAKŻE