Więcej czasu i pieniędzy z UE na dokończenie inwestycji w Łodzi [SZCZEGÓŁY]

Łódź dostała zgodę na zrealizowanie części inwestycji z unijnym dofinansowaniem o pół roku dłużej, do 30 czerwca 2024.

Remontowany plac Wolności
Remontowany plac Wolności

Inwestycje realizowane ze wsparciem unijnych funduszy powinny zakończyć się w tym roku. Na części z nich nie uda się wykonawcom dotrzymać terminów. Miasto dostało zgodę na wydłużenie niektórych terminów do końca czerwca przyszłego roku.

Więcej czasu

Departament Funduszy Europejskich w Urzędzie Marszałkowskim dał 6 kolejnych miesięcy na dokończenie projektów z czterech kwartałów programu rewitalizacji, tych oznaczonych numerami 4, 5, 7 i 8. To przede wszystkim przebudowa ulicy Legionów z Cmentarną oraz modernizacja placu Wolności.

Czekamy jeszcze na decyzję w sprawie podobnego wniosku na inwestycje w kwartale o numerze 2. Chodzi o przebudowę dwóch komisariatów policji znajdujących się przy ul. Sienkiewicza i Tuwima. Wnioskujemy o 12 miesięcy dodatkowego czasu realizacji mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich.

Partner miasta w programie rewitalizacji, policja, musi rozstrzygnąć przetargi i wybrać wykonwaców na część prac w budynkach. Stąd wniosek o wydłużenie terminu o rok.

Również o 6 miesięcy może się wydłużyć przebudowa ul. Konstantynowskiej i Przybyszewskiego. Na zakończenie tych inwestycji do 30 czerwca Urząd Marszałkowski też się zgodził. 

Przebudowa ul. Przybyszewskiego jest podzielona na trzy etapy. Najbardziej zaawansowany jest ten od placu Reymonta do ul. Grabowej. Najdłużej potrwa przebudowa odcinka ze skrzyżowaniem z ul. Kilińskiego.

Co do wiaduktów, pierwszy drogowy jest już gotowy i oddany do użytku, trwa budowa tramwajowego. Trzecia estakada, czyli drugi z wiaduktów drogowych jest już zapalowany.

Miasto ma również decyzję na prowadzenie prac do czerwca 2023 r. na ul. Wojska Polskiego. – Tutaj mamy ułożone torowisko i rozkładamy sieć trakcyjną. Przystanki są zbudowane, a jezdnia przejezdna. Układamy jeszcze chodniki i budujemy drogę rowerową. Najważniejsze dla nas jest tu jak najszybciej puścić tramwaj mówi Kowalewska-Wójcik.

I więcej dofinansowania

Urząd Marszałkowski zweryfikował nie tylko czas, ale także wysokość dofinansowania, jakie miasto dostanie na realizację wymienionych inwestycji. W przypadku ul. Konstantynowskiej będzie ono o 7,3 mln zł niższe, a na ul. Przybyszewskiego z wiaduktami miasto dostanie 18 mln zł mniej. 

Zwiększone za to zostało unijne wsparcie na przebudowę ul. Wojska Polskiego, o prawie 9 milionów złotych oraz dla programu rewitalizacji, o prawie 54 miliony złotych.

W ogólnym bilansie, miasto dostanie w sumie 71,7 miliona złotych dofinansowania więcej. Pieniądze zostały już wpisane do budżetu.

ZOBACZ TAKŻE