Wielki remont niezwykłego zabytku skończony. Ta przemiana zapiera dech! [ZDJĘCIA]

Budynek przy ul. Zachodniej 76 to prawdziwa perła secesji. Niedawno zakończył się tu dwuletni remont, który przywrócił dawną świetność niezwykłemu zabytkowi, a już wkrótce w pięknych wnętrzach powstanie biblioteka Secesja.

Kamienica przy ul. Zachodniej 76 - przed i po remoncie
Kamienica przy ul. Zachodniej 76 przeszła niezwykłą metamorfozę
29 zdjęć
Kamienica przy ul. Zachodniej 76 - przed i po remoncie
Kamienica przy ul. Zachodniej 76 po remoncie
Kamienica przy ul. Zachodniej 76 po remoncie
Kamienica przy ul. Zachodniej 76 po remoncie
Kamienica przy ul. Zachodniej 76 po remoncie
ZOBACZ
ZDJĘCIA (29)

Elewację i wnętrza wybudowanej w pierwszych latach XX w. kamienicy zdobią motywy roślinne, wśród których zobaczymy m.in. laskę Hermesa. Na klatce schodowej i w odrestaurowanych wnętrzach podziwiać można liczne secesyjne sztukaterie. To bez wątpienia jeden z najładniejszych budynków w tej części miasta! 

Wnętrza zachwycają, ale to nie wszystko. Już wkróce powstanie tu też niezwykła, bo najbardziej łódzka ze wszystkich bibliotek. Księgozbiór będzie profilowany pod kątem publikacji dotyczących architektury i historii miasta oraz światowych trendów w planowaniu przestrzeni miejskiej.  

W odrestaurowanym budynku znajdzie się m.in. sala multimedialna z komputerami i interaktywnym stołem, sala konferencyjna, recepcja i bufet. Przed kamienicą zagospodarowany został teren podwórza, który będzie pełnił funkcję ogólnodostępnego ogrodu. Obiekt jest przystosowany do osób z niepełnosprawnościami.


Projekt pn. „Wspólnie tworzymy miasto – Wzmocnienie działań kulturalnych poprzez stworzenie miejsca spotkań społeczności lokalnej w filii Biblioteki Miejskiej w Łodzi przy ul. Zachodniej 76" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.01.01-10-0002/20-00 zawartej w dniu 22 grudnia 2020 roku. Projekt jest realizowany w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE