Obejrzyj zdjęcia z przebudowy Starego Rynku w Łodzi klikając w któreś z nich powyżej.
Teraz na budowie praca wre, a zaniedbany betonowy plac zmienia się w zieloną i atrakcyjną dla mieszkańców przestrzeń. Robotnicy układają murki, które będą okalać zieleńce, oraz stawiają stropy zadaszonych miejsc do handlu. Od strony północnej rozpoczęto już prace przy konstrukcji podbudowy nowej nawierzchni. Wciąż wiele prac toczy się pod ziemią – trwa wymiana studni technologicznych, kładzenie okablowań i izolacji oraz infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.
Jaki będzie Stary Rynek w Łodzi?
Na Starym Rynku wymieniona zostanie cała nawierzchnia, a przy okazji znikną niewygodne stopnie. W centralnej części placu umieszczone zostaną dwie podświetlane fontanny posadzkowe. Po wschodniej i zachodniej stronie staną zadaszone miejsca do handlu, a od strony parku – pawilon handlowy. Najważniejsza będzie jednak zieleń! Wzdłuż ul. Nowomiejskiej dosadzone zostaną nowe drzewa: jesiony pensylwańskie i klony. W sumie znajdzie się tu także prawie 300 krzewów (w tym m.in. ostrokrzew i róże) oraz trawy ozdobne. Wśród zieleni można będzie odpocząć na jednej z kilkunastu ławek lub na drewnianych siedziskach, zamontowanych na skrajach kwater otaczających drzewa. Stary Rynek po generalnym remoncie zobaczymy pod koniec 2023 r.
Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 32,5 ha ograniczony ulicami Zachodnią, Podrzeczną, Stary Rynek, Wolborską, Franciszkańską, Północną, Wschodnią, Rewolucji 1905 r., Próchnika wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0001/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.
Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.