„Włącz się!" w życie Łodzi. Trwa projekt aktywizujący łódzkie mniejszości

W październiku 2021 r. koalicja Łódź Różnorodności rozpoczęła realizację projektu „Włącz się! Sieciowanie, edukowanie, komunikowanie – partycypacja łódzkich mniejszości". Zakłada on wypracowanie miejskiej polityki partycypacyjnej przy udziale osób reprezentujących mniejszości i grupy migranckie.

fot. mat. pras.
By nikt nie czuł się wyobcowany

W ramach projektu planowane są działania aktywizujące osoby z grup mniejszościowych do partycypacji obywatelskiej oraz samorzecznictwa [samorzecznik to osoba, która mówi we własnym imieniu o swoich prawach i potrzebach – przyp. red.], a także szersze działania edukacyjne, skierowane do łodzian i łodzianek:

  • regularne spotkania koalicji Łódź Różnorodności,
  • spotkania grup wsparcia dla osób z grup mniejszościowych,
  • konsultacje mniejszości dla mniejszości,
  • szkolenia samorzecznicze dla osób z grup mniejszościowych,
  • szkolenia eksperckie o różnicach międzykulturowych dla osób z urzędów, służb mundurowych, kierownictwa szkół,
  • powstanie Księgi kontaktów i dobrych praktyk,
  • realizacja kampanii edukacyjno-informacyjnej w woj. łódzkim.

Koalicja

Koalicja Łódź Różnorodności powstała na początku 2020 roku w Łodzi z inicjatywy Stowarzyszenia „HaKoach”. Do jej tworzenia zostały zaproszone osoby zaangażowane w dialog międzykulturowy i szeroko pojęte działania antydyskryminacyjne. 

– Jesteśmy zdania, że razem można osiągnąć więcej niż osobno, a różnorodność perspektyw, doświadczeń i narzędzi daje szansę na stworzenie wspólnej strategii, która zadziała – deklarują inicjatorzy. – Zależy nam na promowaniu postaw akceptacji, przeciwdziałaniu mowie i aktom nienawiści, a także wsparciu migrantów i migrantek mieszkających w Łodzi. Uważamy, że najlepiej jest to robić poprzez wspólne działania: edukacyjne, społeczne, kulturalne, a także poprzez wzajemne wsparcie merytoryczne i konsultacje. Wierzymy, że razem, na przekór niesprzyjającemu klimatowi politycznemu i wobec coraz częstszych ataków na tle nienawiści rasowej (i nie tylko), możemy zmieniać otaczającą nas rzeczywistość tak, aby była ona miejscem przyjaznym dla każdego, bez względu na wyznanie, narodowość, orientację psychoseksualną, niepełnosprawność i inne czynniki.

Pierwszym działaniem koalicji Łódź Różnorodności było przeniesienie na łódzki grunt kampanii przeciwdziałającej przemocy motywowanej uprzedzeniami w przestrzeni publicznej, zrealizowanej przez stowarzyszenie Nomada we Wrocławiu. Kampania w postaci krótkiego filmu instruującego jak reagować, gdy jesteśmy świadkami przemocy motywowanej uprzedzeniami (autorstwa Cyber Kids on Real), była emitowana w czerwcu 2020 r. w łódzkich autobusach i tramwajach.

Koalicja była też zaangażowania w tworzenie cyklicznej imprezy Łódzki Piknik.

Plany na 2022 r.

Już w styczniu 2022 r. w ramach projektu „Włącz się!” rozpoczną się konsultacje eksperckie mniejszości dla mniejszości. Ich podstawą będzie regularny i bezpośredni kontakt z uczestnikami. Do udziału zapraszamy wszystkie osoby z grup mniejszościowych i migranckich.

Od lutego 2022 roku pracę rozpoczną także dwie grupy wsparcia dla osób z grup mniejszości narodowych i migrantów prowadzone pod okiem psychoterapeutek: grupa dla osób dorosłych i dla dzieci z rodzicami. Grupy te będą pracować nad poczuciem wykluczenia, odrzucenia i przeżywania innych form nierówności. 

  • Nabór do konsultacji eksperckich mniejszości dla mniejszości

Dla kogo? Do udziału zapraszamy wszystkie osoby z grup mniejszościowych i migranckich z woj. łódzkiego.

Regularny i bezpośredni kontakt jest podstawą projektu. W ramach tych spotkań zainicjujemy wymianę dobrych praktyk, wiedzy i doświadczeń, a także działania integracyjne. Pierwsze spotkanie odbędzie się pod hasłem: kim jesteśmy? Czy mamy takie same problemy? (Spotkania w jęz. polskim).

Harmonogram spotkań: 10 dwugodzinnych spotkań, które odbywać się będą przez kolejnych 10 miesięcy, rozpoczęcie w styczniu 2022 r.

Jak się zgłosić? Wyślij do e-mail na adres: hakoach.lodz@gmail.com – napisz parę słów o sobie i dlaczego chcesz dołączyć do grupy.

  • Rekrutacja do grup wsparcia dla osób z grup mniejszościowych dla dorosłych i dla rodziców z dziećmi.

Dla kogo? Mieszkasz w województwie łódzkim, należysz do grupy mniejszościowej i potrzebujesz wsparcia? To miejsce jest dla Ciebie.

Co będziemy robić? Grupa to wielka siła. Razem będziemy pracować nad poczuciem wykluczenia, odrzucenia i przeżywania innych form nierówności. Będziemy rozmawiać, budować poczucie wartości, akceptację i zrozumienie. Krótko mówiąc, będziemy się wspierać (spotkania w jęz. polskim).

Kto prowadzi grupę? Psychoterapeutki pracujące na co dzień z dorosłymi, dziećmi i młodzieżą – Magdalena Tomczak i Marzena Jarząbek.

Od lutego 2022 roku ruszą dwie grupy wsparcia dla osób z grup mniejszościowych i migranckich: grupa dla osób dorosłych i dla dzieci z rodzicami.

Harmonogram sesji: przewidujemy 10 dwugodzinnych spotkań, które odbywać się będą przez kolejnych 10 miesięcy, rozpoczęcie w lutym 2022 r.

Jak się zgłosić? Napisz do nas na e-mail: hakoach.lodz@gmail.com podając następujące dane: imię, nazwisko, wiek, płeć, krótki opis.

Termin nadsyłania zgłoszeń to 9 stycznia 2022 r. Liczba miejsc ograniczona. Czekamy na Wasze wiadomości pod adresem mailowym: <link hakoach.lodz@gmail.com>hakoach.lodz@gmail.com</link>. W tytule e-maila należy napisać, której grupy dotyczy zgłoszenie.

Więcej informacji dostępne na FB: WŁĄCZ SIĘ

W skład koalicji wchodzą przedstawiciele i przedstawicielki następujących organizacji i instytucji:

  • Amnesty International Łódź,
  • Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi,
  • Centrum Informacji i Doradztwa dla Romów w Polsce,
  • Centrum Służby Rodzinie – Łódź,
  • EduKABE Fundacja Kreatywnych Rozwiązań,
  • Just Łódź,
  • KobieTY Łódź,
  • Liga Muzułmańska w Łodzi,
  • Łódzkie Centrum Wielokulturowe,
  • Parafia św. Anny w Łodzi,
  • Pełnomocniczka prezydenta Miasta Łodzi ds. Równego Traktowania,
  • Pełnomocnik komendanta wojewódzkiego policji w Łodzi ds. ochrony praw człowieka,
  • Podinspektor ds. cudzoziemców w zespole ds. przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu Biura Aktywności Miejskiej UŁ,
  • Stowarzyszenie „HaKoach”,
  • Uniwersytet Łódzki (Instytut Anglistyki UŁ, Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UŁ, Centrum Studiów Migracyjnych UŁ, Otwarta Łódź).

Projekt „Włącz się!” jest realizowany z dotacji programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy, finansowanego z Funduszy EOG. Partnerami projektu są: Centralna Rada Romów w Polsce Centrum Doradztwa i Informacji dla Romów oraz Urząd Miasta Łodzi.

ZOBACZ TAKŻE