Zdewastowane, porzucone, czasem zagrażające bezpieczeństwu. Przez długie tygodnie, a nawet miesiące tarasujące ulice, zajmujące chodniki, trawniki czy miejsca parkingowe. Wraki to smutny widok wielu polskich miast. Takich pozostawionych bez opieki pojazdów nie brakuje także w Łodzi.
Łódź bez wraków
W Budżecie Obywatelskim Łódź 2025 wygrał projekt „Łódź bez wraków”. Jego głównym założeniem jest usunięcie z ulic pojazdów bez tablic rejestracyjnych lub takich, których stan wskazuje, że nie są używane. Takie wraki stwarzają poważne zagrożenie dla ludzi i środowiska. Ponadto zabierają cenne miejsca parkingowe, których nierzadko brakuje na osiedlach w Łodzi.
Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu Łódź 2025 za 55 tys. złotych ma zostać doposażona sekcja ds. pojazdów Straży Miejskiej w Łodzi. Zwiększona zostanie także liczba patroli, by porzucone auta można było sprawniej usuwać z ulic. W tym procesie często pomagają sami łodzianie, którzy biorą sprawy w swoje ręce i zgłaszają zalegające pojazdy odpowiednim służbom. Jednak proces usuwania wraku nie jest natychmiastowy i wymaga przestrzegania określonych procedur.
Czym jest wrak?
W świetle prawa wrak to pojazd bez tablic rejestracyjnych lub w stanie wskazującym na to, że nie jest używany. Tylko taki pojazd może zostać usunięty z drogi przez straż miejską lub policję – oczywiście na koszt właściciela. Jeżeli jednak auto stoi poza drogą publiczną, np. na parkingu lub innym terenie prywatnym, w miejscu nieoznakowanym lub w pasie zieleni, przepisy prawa o ruchu drogowym nie mają zastosowania. Taki pojazd usunąć jest bardzo trudno.