Wyprawa z dzieckiem do lasu. Jak się przygotować i co robić? [PORADNIK]

Wiosną dobrze jest jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, a zwłaszcza tam, gdzie jest ono najczystsze, czyli w lesie. Podpowiadamy, dlaczego warto znaleźć czas na leśne wycieczki, jak się do nich przygotować oraz gdzie się wybrać.

dzieci w lesie
Dlaczego warto znaleźć czas na leśne wycieczki? fot. envato elements

Leśne kąpiele

W Japonii leśne kąpiele cieszą się tak doskonałą opinią, że lekarze przepisują je na receptę. Nie chodzi tu bynajmniej o kąpiel w leśnych stawach, a o „zanurzanie się” w naturę. Innymi słowy o pełne uwagi słuchanie, obserwowanie, a nawet wąchanie i dotykanie przyrody. Brzmi dziwnie? Nawet jeśli tak, ma bardzo dużo korzyści: pozwala się wyciszyć, zrelaksować i odzyskać energię. Dla dzieci to nie tylko doskonały sposób na poznanie świata, zasad panujących w leśnym ekosystemie czy zbliżenie się do natury, ale także okazja, by odpocząć od nadmiaru bodźców zewnętrznych, plastikowych zabawek i elektroniki.

Jak się przygotować?

Wybierając się do lasu, powinniśmy odpowiednio się ubrać – najlepiej w odzież zakrywającą ciało i wygodne buty nad kostkę. Zabierzmy też ze sobą kurtkę przeciwdeszczową i środek przeciwko kleszczom i komarom. Do plecaka koniecznie spakujmy prowiant, butelki z wodą, chusteczki i torbę na śmieci, a także latarkę i powerbank do telefonu. Przydać się może również podręczna apteczka.

Jeśli to pierwsza wyprawa dziecka do lasu, warto wcześniej porozmawiać o zasadach, których należy przestrzegać. Trzeba zachowywać się cicho i spokojnie, by nie spłoszyć zwierząt, a jeśli spotka się jakieś na swojej drodze, nie podchodzić blisko. Nie można zrywać i deptać roślin, śmiecić oraz oddalać się od opiekunów. To podstawy, które każdy z nas pamiętać może jeszcze ze szkoły.

Co robić w lesie?

W odróżnieniu od pełnych atrakcji parków las jest miejscem, w którym dziecko może potrzebować naszej pomocy w zagospodarowaniu czasu. Przede wszystkim skierujmy jego uwagę na dźwięki, które słychać dookoła, oraz na różnorodność faktur, kształtów i kolorów. Weźmy lornetkę i poszukajmy ptaków ukrywających się wśród drzew albo przy pomocy lupy podziwiajmy owady. Ciekawym pomysłem są aplikacje do sprawdzania nazw roślin lub do rozpoznawania po śpiewie gatunków ptaków. Zamiast zrywać liście i kwiaty, warto wykorzystać aparat fotograficzny. Dzięki temu po powrocie będziemy mogli stworzyć specjalną kronikę leśnej wyprawy. 

Gdzie się wybrać?

Las Łagiewnicki to największy kompleks leśny w Łodzi. Najbardziej popularna jest przystań w Arturówku, ale warto wybrać się dalej, na wycieczkę wśród starych drzew, w tym ponad dwuwiekowych dębów. Spacerując, możemy trafić do Akademii Leśnego Przyjaciela, czyli przestrzeni, gdzie na tablicach edukacyjnych zamieszczono wiele ciekawych informacji dotyczących fauny i flory. Dodatkowo można podejrzeć owady w specjalnym hotelu oraz zobaczyć, jak wygląda paśnik. Kto wie, może przy odrobinie szczęścia spotkacie także sarny? Nieco dalej znajdują się dwie drewniane kapliczki. Jedna z nich, kapliczka św. Antoniego, jest najstarszym łódzkim zabytkiem, a w jej wnętrzu kryje się niespodzianka – prawdziwe źródełko! Ciekawostką jest także specjalny most dla wiewiórek, który powieszono nad ul. Okólną.

Uroczysko Lublinek to jedno z ulubionych miejsc wypoczynku łodzian, którzy chętnie wybierają je na spacery i rowerowe wycieczki. Znajdują się tu stawy i podesty do spacerów, a ścieżki zaprojektowano w taki sposób, żeby prowadziły do najciekawszych zakątków lasu. W północnej części kompleksu umiejscowione są stawy Bielice, które stanowią miejsce lęgowe ptaków wodnych – tutaj na pewno przyda się lornetka! 

Uroczysko Ruda – Popioły jest niezwykle ciekawe nie tylko pod względem przyrodniczym, ale też historycznym. Wśród ponad stuletnich sosen kryją się rezydencje i pensjonaty z końca XIX w. Najbardziej znanym jest nieruchomość, której dawny właściciel nadał imię swojej żony. Jeśli chcecie przekonać się, jak wygląda Willa Klara, koniecznie zawitajcie na ul. Letniskową 20

ZOBACZ TAKŻE