Wystartował Budżet Obywatelski Łódź 2024. Prawie 30 mln zł na projekty łodzian [SZCZEGÓŁY]

Łodzianie i łodzianki mogą zgłaszać swoje projekty do Budżetu Obywatelskiego Łódź 2024 do 29 maja za pośrednictwem formularza elektronicznego oraz do 15 maja w wersji papierowej. Na realizację zadań przeznaczono niemal 30 mln zł!

Woonerf 6 Sierpnia
Woonerf 6 Sierpnia
7 zdjęć
Woonerf 6 Sierpnia
Rowery wodne flamingi w parku na Młynku
Pomnik Jednorożca
Plac zabaw w parku na Zdrowiu
Tulipany na torowisku na ul. Zgierskiej
ZOBACZ
ZDJĘCIA (7)

Można już zgłaszać swoje propozycje do kolejnej edycji Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego. Jak co roku, każdy projekt  zostanie poddany analizie  i jeśli wynik będzie pozytywny, trafi pod głosowanie w październiku.

Budżet obywatelski, czyli..?

Budżet obywatelski to wydzielona część budżetu miasta przeznaczona na realizację projektów mieszkańców i mieszkanek Łodzi. Od początku stanowi metodę uzupełnienia działań miasta – jest formą diagnozy potrzeb i sposobem odpowiedzi na nie. Jeżeli zatem znasz miejsce, które powinno się zmienić, brakuje ci sąsiedzkich imprez, wiesz o przestrzeni, w której idealnie odnalazłoby się plenerowe kino – budżet jest właśnie dla Ciebie!

Najpierw pomysł 

W ramach ŁBO mogą być realizowane zadania gminy – wszystko to, czym zajmuje się Urząd Miasta Łodzi. Co zatem zgłosić, jaki projekt przygotować? To kwestia skali i oczekiwań danej społeczności – o ile urząd dba o całą Łódź, realizuje projekty odpowiadające na potrzeby jak największej liczby mieszkańców i mieszkanek, o tyle liderzy ŁBO mogą zgłaszać zadania, które dotyczą mniejszych grup społecznych, sąsiedzkich czy lokalnych.

Zastanów się chwilę, pomyśl, co by się przydałoby się w okolicy? Być może przystanek wymaga remontu? Może plenerowa siłownia pozwoliłaby na poprawę kondycji? Pomyśl także o swoich sąsiadach – być może nie korzystasz z przystanku, bo jeździsz samochodem… a gdyby tak wynieść peron, by okolicznym seniorom i seniorkom było łatwiej? Dla osób, które nie mają czasu angażować się w budżet obywatelski, Biuro Aktywności Miejskiej UMŁ przygotowało specjalną ankietę – możesz w niej zgłosić swoją potrzebę, opisać pomysł, który byłby odpowiedzią na nią. Dzięki niej powstanie mapa potencjalnych projektów – obywatelskie vademecum, które pozwoli na przygotowanie lepszych, bardziej uniwersalnych rozwiązań! 

Potem projekt 

Pomysł trzeba opisać w specjalnym formularzu. Lista miejsc, w których znajdziesz formularz papierowy:

  • ul. Zachodnia 47, 
  • al. Politechniki 32, 
  • ul. Krzemieniecka 2b, 
  • al. Piłsudskiego 100, 
  • ul. Piotrkowska 110 
  • ul. Tuwima 10 (w godzinach pracy Urzędu).

Projekt można złożyć także za pośrednictwem Internetu: Łódzki Budżet Obywatelski

Czy to skomplikowane? Nie, chociaż na pierwszy rzut oka może tak wyglądać. Pomocy przy składaniu projektów udziela Oddział ds. Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego i Inicjatyw Mieszkańców – możesz go odwiedzić przy ul. Tuwima 10, zadzwonić lub wysłać wiadomość. Możesz także zgłosić się do pierwszej edycji Szkoły dla Liderów ŁBO – to dwa spotkania warsztatowe, dzięki którym mieszkańcy i mieszkanki będą mogli poznać się lepiej, spojrzeć na miasto z różnych perspektyw, wspólnie przygotować projekty.  Fabryka Aktywności Miejskiej planuje również gry miejskie – z jednej strony, będą one formą zachęcenia najmłodszych do rozpoczęcia partycypacyjnej przygody, a z drugiej -  będą stanowić dla rodziców świetne źródło inspiracji oraz wiedzy na temat już zrealizowanych projektów.

Głosowanie 

Projekt zgłoszony i co dalej? Tak samo jak w poprzednich latach, wszystkie pomysły poddawane są analizie. W pierwszym etapie sprawdzany jest sam formularz – czy pola są prawidłowo wypełnione, czy nie brakuje załączników. Oczywiście, jeżeli coś jest nie tak, będzie czas na uzupełnienia. Drugi etap to analiza merytoryczna – czy projekt ma właściwie sporządzony kosztorys, czy zlokalizowany jest na działce miejskiej i jest zgodny z prawem oraz czy da się zrealizować w ciągu roku. Gdy wszystko z projektem jest okej, trafia on na listy do głosowania, natomiast o realizacji wybranych zdecydują mieszkańcy w październikowym głosowaniu.  

My trzymamy kciuki za wszystkie! 

Kontakt do Oddziału ds. Łódzkiego Budżetu Obywatelskiego i Inicjatyw Mieszkańców:  42 638 46 00, 512 768 135 lub mailowo: projekt.bo@uml.lodz.pl

ZOBACZ TAKŻE