Wystartowała przebudowa placu przed hotelem PURO. Jak będzie wyglądać?

Najbliższe dziesięć tygodni upłynie na małej zielonej rewolucji w samym centrum Łodzi. Z placu naprzeciwko pałacu Poznańskich zniknie część granitu, a przybędzie drzew i krzewów.

fot. ŁÓDŹ.PL
Zazielenianie placu w centrum – start!
4 zdjęcia
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
fot. ŁÓDŹ.PL
ZOBACZ
ZDJĘCIA (4)

Plac przy skrzyżowaniu ul. Ogrodowej i Zachodniej powstał kilka lat temu, przy okazji budowy hotelu PURO. Wyłożona granitowymi płytami przestrzeń dość szybko nie zniosła próby czasu.

Zamiast załamywać ręce, miasto zdecydowało, że teren ten należy zazielenić i zmiany te właśnie zaczęły być wprowadzane w życie. Wykonawca właśnie wszedł na plac. Zgodnie z harmonogramem prace powinny zająć mu zająć około dziesięciu tygodni. W tym czasie zdemontuje część płyt granitowych z nawierzchni, wybierze stamtąd podbudowę i w tych miejscach urządzi nowe rabaty z drzewami, krzewami i bylinami zapowiada Aleksandra Sztuka, z-ca dyrektora Wydziału Kształtowania Środowiska. 

Na placu pojawił się już ciężki sprzęt

Dzisiaj na placu rośnie pięć platanów dzięki inwestycji przybędzie dziesięć kolejnych drzew, platanów i klonów. Zieleń urządzimy w formie wysp. Jedna zostanie stworzona na bazie już rosnących tam drzew trzy małe zieleńce, w których rosną platany połączymy w jeden większy. Do tego powstanie sześć kolejnych wysp o zróżnicowanej wielkości mówi Sztuka.

Błędy do poprawki

Po zakończeniu inwestycji około jedna trzecia powierzchni placu będzie zielona. Granitowe płyty trzeba zostawić na trasie drogi przeciwpożarowej oraz bezpośrednio przed budynkiem hotelu, dla ogródka gastronomicznego kawiarni, która znajduje się w jego parterze.

– Popełniamy błędy, ale staramy się je naprawiać. W Śródmieściu nie ma przestrzeni na nowe parki, ale można zazieleniać mniejsze tereny i tak właśnie stanie się tutaj. Plac między Puro i pałacem Poznańskich to pierwsza taka zielona realizacja, ale z pewnością nie ostatnia – mówi Maciej Riemer, dyrektor departamentu ekologii.

To nie koniec zmian przed PURO

Zazielenianie placu to nie jedyna zmiana tego kawałka miasta. Pod koniec marca stanie na nim 3,5-metrowa rzeźba serca. Zostanie wykonana ze stali polerowanej na wysoki połysk i lustrzany efekt. Za wykonanie rzeźby będzie odpowiedzialna ta sama grupa artystów, która stworzyła podobne realizacje w Norwegii, Dubaju, czy Wielkiej Brytanii. Jej montaż ma zbiec się w czasie z ogłoszeniem wyniku 30. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

ZOBACZ TAKŻE