Z sercem na dłoni. Łódź i pierwsza w Polsce próba przeszczepu serca

4 stycznia 1969 r. w klinice kardiologii Akademii Medycznej w Szpitalu im. S. Sterlinga w Łodzi podjęto pierwszą w Polsce próbę przeszczepu serca. Wszystko za sprawą wybitnego kardiochirurga i szefa tej kliniki w latach 1958–1983 – prof. Jana Witolda Molla. Było to zaledwie rok po pierwszej na świecie, historycznej transplantacji przeprowadzonej w Kapsztadzie przez prof. Ch. Barnarda.

Łódź i pierwsza w Polsce próba przeszczepu serca
Z sercem na dłoni. Łódź i pierwsza w Polsce próba przeszczepu serca
3 zdjęcia
Łódź i pierwsza w Polsce próba przeszczepu serca
Łódź i pierwsza w Polsce próba przeszczepu serca
ZOBACZ
ZDJĘCIA (3)

Jan Moll studiował medycynę w Poznaniu, Nancy i Warszawie, gdzie w czerwcu 1939 r. uzyskał dyplom. W czasie wojny pracował jako chirurg w Radomiu, a po wojnie był związany ze Szpitalem im. J. Strusia w Poznaniu, gdzie w 1949 r. stworzył Oddział Chirurgii Torakalnej i się doktoryzował. 

W 1958 r. wyjechał na roczne stypendium do kliniki chirurgicznej Uniwersytetu w Minneapolis, kierowanej przez prof. Clarence’a W. Lilleheia, gdzie zapoznał się z ówczesnymi osiągnięciami w kardiochirurgii. W tym samym roku przeniósł się do Akademii Medycznej w Łodzi, w 1961 r. otrzymał tytuł profesora i do 1983 r. kierował kliniką kardiologiczną Akademii Medycznej w szpitalu im. S. Sterlinga. 

Zdobytą w USA wiedzę zastosował w swojej pracy i w 1959 r. w Łodzi wykonał pierwszą operację z wykorzystaniem krążenia pozaustrojowego. W l967 r. wszczepił pierwszą w Polsce sztuczną zastawkę aortalną, a także dokonał wszczepienia pierwszego sztucznego rozrusznika serca z wykorzystaniem elektrod. Dwa lata później podjął próbę pierwszego przeszczepu serca w Polsce. Ten pierwszy zabieg się nie udał, ale otworzył drogę do zastosowania tej metody w przyszłości.

ZOBACZ TAKŻE