Muzeum zostało uhonorowane za dynamiczny rozwój, różnorodność podejmowanych inicjatyw oraz wysoki poziom merytoryczny działalności. Unikatowe na skalę międzynarodową zbiory, bogaty i interdyscyplinarny dorobek wystawienniczy oraz działalność popularno-naukowa sprawiają, że muzeum jak w soczewce skupia najważniejsze wydarzenia i przełomowe momenty związane z historią polskiego włókiennictwa oraz tkaniny artystycznej.
Jury doceniło otwartość instytucji na różne formy współpracy: z publicznością, z artystami, z innymi instytucjami kultury, uczelniami wyższymi, stowarzyszeniami, społecznościami oraz artystami z kraju i za granicy. Nie bez znaczenia jest również fakt, że Centralne Muzeum Włókiennictwa jest jednym z najważniejszych obiektów chroniących pamięć o dziedzictwie przemysłowym Europy. Świadczy o tym m.in. obecność instytucji na mapie Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego.
Ministra Kultury Hanna Wróblewska na wniosek Łódzkiej Organizacji Turystycznej przyznała też honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Andrzejowi Stefanowi Ceglarkowi, wybitnemu akordeoniście i absolwentowi Akademii Muzycznej w Łodzi. Odznaka ta jest przyznawana osobom, które swoją działalnością i twórczością w sposób szczególny przyczyniają się do rozwoju i promocji polskiej kultury.
- ZOBACZ TAKŻE: Teatry w Łodzi polecają się na święta. Ogrom wydarzeń dla dorosłych, dzieci i całych rodzin
Andrzej Stefan Ceglarek od lat zdobywa uznanie nie tylko w Polsce, ale i na arenie międzynarodowej. Artysta, znany ze wspaniałych interpretacji utworów, takich jak "Ommadawn" Mike’a Oldfielda, zyskał sławę jako jeden z nielicznych muzyków wykonujących solo utwory popularnych kompozytorów. W 2020 roku jego akordeonowa premiera światowa "Ommadawn" wzbudziła uznanie wśród publiczności i krytyków.