Całkiem niedawno minął 35. rok działalności zespołu. Choć mijają kolejne dziesięciolecia, grupa cały czas chętnie wychodzi na scenę.
– To pasja, która bardzo wciąga – mówi Klaudia Preisner-Gawęda, członkini zarządu Akademickiego Zespołu Pieśni i Tańca UŁ „KUJON”. – Każdy kolejny mały sukces zachęca do dalszej pracy i ćwiczeń.
W grupie reprezentacyjnej zespołu jest 20 osób, a w przygotowawczej – 21. To głównie studenci i absolwenci. Co ciekawe, często zdarza się, że na próby zespołu przychodzą ci, którzy występowali nawet 30 lat temu. „Kujony” spędzają we wspólnym gronie bardzo dużo czasu i są jak rodzina.
Bogaty repertuar
W ich repertuarze znajdują się przede wszystkim regionalne tańce z centralnej Polski, a konkretnie z Łowicza, Opoczna i Sieradza. Zespół nie stroni również od innych części naszego kraju, dlatego prezentuje tańce krakowskie, rzeszowskie, spiskie i lubelskie. Pojawiają się także polonez, mazur i krakowiak.
Przedstawiają też góralskie przyśpiewki, kolędy, pastorałki i pieśni patriotyczne.
Standardowo mają próby dwa razy w tygodniu w hali sportowej Wydziału Chemicznego przy ul. Tamka 12. Przed konkretnymi występami spotkań i ćwiczeń jest jednak więcej.
Zwiedzili pół świata
Bogata historia zespołu wiąże się z licznymi występami. Na przestrzeni lat członkowie grupy bywali w wielu miejscach i uczestniczyli w różnych imprezach, tak pozostało do dzisiaj. Regularnie pojawiają się na scenie podczas dożynek i łódzkich juwenaliów. Ponadto udało im się pojechać m.in. do Tajlandii, Turcji, Algierii i Portugalii. Na koncie mają też różne nagrody.
– W 2019 r. zdobyliśmy Grand Prix VI Kasztelańskich Spotkań Folklorystycznych w Sierpcu, a 3 lata później I nagrodę X Ogólnopolskiego Festiwalu Zespołów Folklorystycznych „O kujawski wianek” – dodaje Klaudia.
Obecnie „Kujony” są na etapie prób do organizowanego 11 marca jubileuszu 35-lecia swojej działalności artystycznej. Koncert galowy z tej okazji odbędzie się o godz. 16.00 w sali widowiskowej Teatru Muzycznego w Łodzi.
Ze względu na śmierć założycielki i choreografki zespołu – Jolanty Dąbrowskiej – świętowane zostało przełożone z zeszłego roku na ten. Cały scenariusz przygotowano ku jej pamięci. Wszyscy członkowie wejdą na scenę polonezem, a później zaprezentują trenowane tańce. Występy zamknie łódzka polka.
Jeszcze w marcu zespół planuje wziąć udział w Kasztelańskich Spotkaniach Folklorystycznych w Sierpcu. Oprócz tego w niedalekiej przyszłości członkowie chcą wyjechać na któryś z europejskich lub azjatyckich festiwali.
Koncert jubileuszowy, który odbędzie się 11 marca o godz. 16:00, jest biletowany. Tego samego dnia o godz. 10:30, również w Teatrze Muzycznym, „Kujony” zaprezentują tańce pochodzące z centralnej Polski. Za wstęp w tym przypadku nie trzeba płacić. 1 marca zespół zorganizuje także darmowe warsztaty, podczas których przedstawi studentom łódzkich uczelni fragmenty sieradzkich tańców. Na to wydarzenie obowiązują wcześniejsze zapisy na stronie: tiny.pl/wkh78.