Zielona rewolucja w Łodzi. Rekordowe 59 tys. nowych drzew w 2023 r. Sprawdź, gdzie! [LISTA ULIC]

Coroczne nasadzenia drzew to oczywiście więcej zieleni na łódzkich ulicach i zieleńcach. Ten rok przyniesie dodatkowo nie lada metamorfozę w najważniejszych łódzkich miejscach: na placu Wolności, Starym Rynku i w pasażu Schillera!

Sadzenie drzew w Łodzi
Rok 2023 będzie w Łodzi rokiem zielonej rewolucji!
8 zdjęć
Sadzenie drzew w Łodzi
Nasadzenia drzew w Łodzi - w 2021, 2022 i 2023 r.
Nasadzenia drzew w 2023 r. - Górna
Nasadzenia drzew w 2023 r. - Widzew
Nasadzenia drzew w 2023 r. - Polesie
ZOBACZ
ZDJĘCIA (8)

Bilans nasadzeń z lat 2022–2023 osiągnie zawrotną liczbę 100 000 drzew. Stanie się to za sprawą zorganizowanej akcji zalesiania wolnych działek na terenie Łodzi. Rozpoczęty w zeszłym roku na szeroką skalę program przyniósł wtedy ponad 40 000 sadzonek, a w tym roku będzie ich jeszcze więcej, bo 50 000.

Zielone ulice

W akcji zazieleniania miasta ważną rolę odgrywa też zieleń przyuliczna. W Łodzi standardem przy każdej inwestycji w centrum i w wielu na obrzeżach jest sadzenie drzew tam, gdzie ich wcześniej nie było. W ten sposób zmienił się wygląd ulic Próchnika, Nawrot, Wschodniej, Lipowej czy Jaracza. 

Inwestycje to także okazja do zwiększenia liczby drzew tam, gdzie one już rosną. Najlepszym tego przykładem są staropoleskie ulice Pogonowskiego, 1 Maja czy Strzelców Kaniowskich.

Natomiast w kolejce do zazielenienia w tym roku stoją m.in. ulice Legionów i Mielczarskiego.

Przy których ulicach w Twojej dzielnicy zostaną w 2023 r. zasadzone drzewa? Sprawdź w galerii zdjęć powyżej lub klikając w link: Sprawdź, gdzie posadzone zostaną drzewa! [LISTA ULIC]

Duże inwestycje

O nasadzeniach nie zapomina się także przy okazji dużych projektów drogowych. Aktualnie miasto realizuje ich kilka: Bulwary Północne w centrum, ul. Wojska Polskiego na Bałutach, ul. Przybyszewskiego na Widzewie oraz Trasa Górna, która połączy al. Bartoszewskiego z węzłem na autostradzie A1. 

Takie projekty wiążą się z szerokim zakresem nasadzeń i nie inaczej będzie w przypadku wymienionych inwestycji. Najwięcej zieleni pojawi się przy okazji budowy III etapu Trasy Górna, bo aż 3000 drzew i 22 000 krzewów. 

SONDA

Czy cieszy Cię zazielenianie Łodzi?

Zielona rewolucja

Największą metamorfozę przejdą jednak w tym roku najważniejsze łódzkie przestrzenie publiczne. Jeśli ktoś po kilkunastomiesięcznej przerwie trafi w drugiej połowie roku na pl. Wolności, Stary Rynek czy pasaż Schillera, bardzo się zdziwi. 

W każdym z tych miejsc pracują już wykonawcy, którzy przebudowują je w ramach programu rewitalizacji centrum Łodzi. Wszędzie ekipy budowlane zerwały betonowe nawierzchnie, a w ich miejsce zaaranżują mnóstwo zieleni.

Najwcześniej efekty zobaczymy w pasażu Schillera. Przestrzeń łącząca ul. Piotrkowską z parkiem Sienkiewicza będzie niebawem pełna drzew, krzewów i ozdobnych traw. Zieleń dopełni nowe oświetlenie, wiele ławek i nowa fontanna posadzkowa. 

Nieco później, ale jeszcze w tym roku zieloną rewolucję zobaczymy na głównym łódzkim placu. Pl. Wolności, który przed remontem był w rzeczywistości rondem, zmieni się nie do poznania. Dosłownie. Ruch kołowy zostanie „przerzucony” na północną stronę. Wszystko po to, aby południowa stała się przedłużeniem ul. Piotrkowskiej i skwerem. Zostanie tu posadzonych kilkadziesiąt dorodnych drzew, które sprawą, że odpoczywanie czy spacer w letni gorący dzień w ścisłym centrum będzie o wiele przyjemniejsze. 

Trzecim ważnym miejscem, w którym zobaczymy zieloną rewolucję, jest rynek Starego Miasta. Od strony ul. Zgierskiej zyska on czwartą pierzeję z drzew, których przybędzie także na samej płycie. Posadzka zostanie wyrównana i będzie lekko opadać w stronę parku Staromiejskiego, a na środku pojawi się zadaszenie dla organizowanych tu w niedalekiej przyszłości targów i jarmarków.

Arterie jak skwery

Rok 2023 to także kontynuacja programu nasadzeń drzew w dużych arteriach. W poprzednich latach udało się w ten sposób zazielenić wiele dwupasmówek, m.in. trasę W–Z, ul. Brzezińską, ul. Rokicińską, ul. Józefiaka, ul. Dąbrowskiego czy al. Bartoszewskiego. 

Potencjał trawiastych pasów rozdziału jest ogromny. Na niedługich odcinkach arterii udaje się posadzić miejscami od kilkudziesięciu do kilkuset drzew. To sprawia, że powstają między jezdniami prawdziwe skwery. 

Które dwupasmówki zazielenią się w tym roku? Dowiemy się już niebawem.

ZOBACZ TAKŻE