Księży Młyn to wyjątkowe miejsce, które doceniane jest nie tylko przez łodzian, ale także przez turystów z Polski i zagranicy. Dodatkowa zieleń, która pojawiła się w ostatnim czasie, pozwala wydobyć jeszcze więcej piękna z tego niezwykłego, zabytkowego osiedla.
Ogrody fasadowe
Od niedawna na Księżym Młynie, od strony ul. Przędzalnianej (pomiędzy ulicami Tymienieckiego i Fabryczną), podziwiać można kwitnące ogrody fasadowe, czyli nasadzenia przed budynkami, na styku ściany i chodnika. Księży Młyn jest jednym pierwszych miejsc w Łodzi, gdzie powstały. Utworzono je pod koniec 2023 roku, ale efekty widać dopiero dziś. Rosną tu m.in. liliowce, rozplenice, perowskia, floks szydlasty, szałwia omszona czy goździki. To roślinny eksperyment na trudne warunki miejskie - przy okazji tworzenia kolejnych ogrodów testowane będą inne gatunki roślin ozdobnych.
Zielone podwórka
Podczas rewitalizacji Księżego Młyna, przy ceglanych famułach, powstały kameralne, zielone podwórka. Pełno tam kwitnących wiosną drzew owocowych (m.in. grusz, jabłoni, czereśni i wiśni), a także krzewów, bzów lilaków, róż czy tawuł japońskich. Wysiano też nowy trawnik o powierzchni 2 tys. m kw., w tym 500 m. kw. na kratkach trawnikowych.
Projekt pn. "Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna" zrealizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0006/17-00 zawartej w dniu 28 września 2018 roku.
Projekt pn. "Szlakiem Architektury Włókienniczej. Rewitalizacja Księżego Młyna. Etap II" zrealizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.01-10-0001/20 zawartej w dniu 26 maja 2021 roku.
Projekty zrealizowane w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.
Projekty współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.