Znikają ostatnie rusztowania na Włókienniczej. Narożnik ze Wschodnią prawie gotowy [ZDJĘCIA]

Do puli odnowionych łódzkich budynków dołączy niebawem narożnik z ulic Wschodniej 52 i Włókienniczej 2. Obecnie trwają tu prace wykończeniowe.

Remont kamienic Włókiennicza 2, Wschodnia 52
W budynkach na rogu ulic Włókienniczej i Wschodniej trwają już prace wykończeniowe
14 zdjęć
Remont kamienic Włókiennicza 2, Wschodnia 52
Remont kamienic Włókiennicza 2, Wschodnia 52
Remont kamienic Włókiennicza 2, Wschodnia 52
Remont kamienic Włókiennicza 2, Wschodnia 52
Remont kamienic Włókiennicza 2, Wschodnia 52
ZOBACZ
ZDJĘCIA (14)

– Metamorfoza ul. Włókienniczej jest symbolem łódzkiej rewitalizacji. Kończąca się właśnie modernizacja kamienic przy zbiegu ulic Włókienniczej i Wschodniej zamknie tegoroczną pulę remontowanych budynków przy tej ulicy – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektorka Zarządu Inwestycji Miejskich. 

Wykonawca prowadzi aktualnie prace wykończeniowe i porządkowe we wnętrzach kamienic. Robotników zobaczymy przy zagospodarowaniu terenu podwórza, które z nieuporządkowanej przestrzeni zmienia się w atrakcyjne i przyjazne miejsce do odpoczynku. Do finału zmierza również odnowa kolejnej niezwykłej elewacji. Dwa piętra już są odsłonięte i możemy je podziwiać, wkrótce odsłonięty zostanie parter.

Kochankowie z ulicy Kamiennej wrócą na elewację

Za kilka tygodni odnowiona płaskorzeźba ,,Kochankowie z ulicy Kamiennej" wróci na swoje miejsce i ponownie zostanie wmurowana w ścianę budynku przy ul. Włókienniczej 2. Fontanna-płaskorzeźba przedstawia przytulającą się parę zakochanych, która chowa się pod trzymanym nad głowami ortalionowym płaszczem. To jedyny w Polsce pomnik upamiętniający piosenkę Agnieszki Osieckiej „Kochankowie z ulicy Kamiennej”. Rzeźba wykonana jest z brązu. Woda, przed którą kryją się kochankowie, to deszczowa mgiełka, która będzie zraszać ich twarze codziennie przez 5 minut, począwszy od godz. 13:00.

Jak zmieni się narożnik ul. Włókienniczej i Wschodniej?

Budynki zostały całkowicie odnowione i podłączone do centralnego ogrzewania oraz sieci światłowodowej. Gruntowny remont przeszły instalacje elektryczna, wodna i gazowa. W mieszkaniach znajdą się osobne kuchnie lub aneksy kuchenne. Na podwórku staną ławki, trzepak i altany jako miejsca spotkań dla mieszkańców. Nawierzchnia podwórza zostanie odnowiona za pomocą kostki kamiennej i płyt betonowych. Wyznaczone tereny zielone urozmaicą krzewy, rośliny pnące i drzewo, a wokół nich zostanie zasiany trawnik. Dla pnączy powstał trejaż na altanie śmietnikowej. Ponadto powstaną budki lęgowe dla jerzyków i innych gatunków ptaków.

W budynku przy ul. Wschodniej 52 zostanie oddanych 18 mieszkań komunalnych i sześć lokali usługowych na wynajem. Przy ul. Włókienniczej 2 powstanie 21 mieszkań komunalnych, w tym jedno dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnością oraz cztery lokale usługowe przeznaczone na wynajem. 


Projekt pn. "Rewitalizacja Obszarowa Centrum Łodzi - obszar o powierzchni 7,5 ha ograniczony ulicami Wschodnią, Rewolucji 1905r., Kilińskiego, Jaracza wraz z pierzejami po drugiej stronie ww. ulic" realizowany w ramach umowy o dofinansowanie nr UDA-RPLD.06.03.03-10-0002/17-00 zawartej w dniu 29 sierpnia 2017 roku.

Projekt współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020.

ZOBACZ TAKŻE