Zostań wolontariuszem w schronisku w Łodzi! Jak to zrobić? Sprawdź! [SZCZEGÓŁY]

Wolontariusze w schronisku w Łodzi to bohaterowie, którzy zmieniają świat! Wiek nie gra roli, pomóc może każdy. Chcesz dołączyć do ich drużyny? Koniecznie sprawdź, jak to zrobić!

Łódź. Zostań wolontariuszem w schronisku
Zostań wolontariuszem w schronisku w Łodzi! Jak to zrobić? Sprawdź!
5 zdjęć
Łódź. Zostań wolontariuszem w schronisku
Łódź. Zostań wolontariuszem w schronisku
Łódź. Zostań wolontariuszem w schronisku
Łódź. Zostań wolontariuszem w schronisku
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Wolontariat w schronisku w Łodzi polega na pracy z psami i kotami. To przede wszystkim wspólne spacery, pielęgnacja, prace porządkowe, wspomaganie procedury adopcji czy opieki weterynaryjnej.

Jedną z wolontariuszek jest Kamila Łysak, która pomaga już ponad 8 lat. Jej historia ze schroniskiem w Łodzi zaczęła się od adopcji starego, potrzebującego psa Śliniaka.

W moim domu żył szczęśliwie niecałe 5 miesięcy. Po jego odejściu adoptowałam kolejnego staruszka i wtedy narodził się pomysł na wolontariat. Na co dzień pracuję w korporacji, a pracy z psami uczę się regularnie w schronisku – mówi Kamila.

Praca w schronisku to głównie spacery, ale też oswajanie tych bardziej wystraszonych psów, dużo zabawy, czasami pielęgnacja. Każdy dzień na wolontariacie jest inny. Bywa trudno, ale przede wszystkim jest to czas, który przynosi ogrom szczęścia.

Kogo potrzebuje schronisko w Łodzi?

  • Osób znających zwierzęta w schronisku

Wolontariusze poprzez pomoc w opiece nad zwierzętami poznają je bliżej. Dzięki temu, podczas pobytu zwierzęcia w schronisku można aktualizować jego opis: charakter, stosunek do innych zwierząt, zachowanie w sytuacjach stresowych, potrzeby, ulubione zabawy lub wprost przeciwnie - to czego zwierzę nie lubi, czego trzeba unikać w kontakcie z tym zwierzęciem.

  • Osób do pomocy przy pielęgnacji zwierząt 

Większość zwierzaków przebywa w budach i boksach na zewnątrz i dlatego nie mogą być kąpane i strzyżone. Pies po kąpieli czy strzyżeniu nie może od razu wrócić do boksu, byłby narażony np. na infekcję. Najprostszą formą pielęgnacji jest czesanie i obcinanie dredów czy kołtunów i to można robić podczas spacerów.  W schronisku dużo łatwiej zadbać o pielęgnację kotów. Koty przebywają w budynku zamkniętym.

  • Osób do pomocy i udziału w akcjach

Schronisko organizuje lub bierze udział w różnego rodzaju akcjach i eventach na rzecz zwierząt.

  • Osób nie tylko pełnoletnich 

Wolontariusze, którzy nie ukończyli jeszcze 18 lat też mogą pomóc. Mogą włączyć się w organizowanie akcji dotyczących schroniska w swoim otoczeniu i pomaganie schronisku w organizacji akcji promocyjnych. Mogą to być zarówno zbiórki darów na rzecz schroniska (np. w szkole, w pobliskim domu kultury, w drużynie harcerskiej) jak i akcje nagłaśniające problem bezdomnych zwierząt i schroniska wśród osób z najbliższego otoczenia.

Od wolontariuszy nie wymaga się szczepień, a niezbędne szkolenia można odbyć na miejscu. Czas pracy jest elastyczny i dostosowany do możliwości osoby pomagającej.

ZOBACZ TAKŻE