Przy okazji sprawdzają, czy ktoś nielegalnie odprowadza miejskimi kolektorami deszczowymi ścieków bytowych lub przemysłowych.
Zgodnie z obowiązującym prawem spływająca z ulic i dachów budynków deszczówka musi mieć określone parametry czystości. Zanim przez kanały deszczowe trafi do rzek podlega wstępnemu oczyszczeniu – przepływa bowiem przez osadniki wpustów ulicznych, podczyszczalnie i separatory. Ich zadaniem jest wychwytywanie z wód opadowych lub roztopowych piasku, zawiesin i substancji ropopochodnych. System podczyszczania deszczówki ma zapewnić bezpieczeństwo ekologiczne łódzkich rzeczek.
Próbki do badań laboratoryjnych pochodzą z 210 wylotów kanałów deszczowych do rzek. Na wszystkie z nich wydane są specjalne pozwolenia wodnoprawne. Najwięcej punktów poboru próbek usytuowano na rzekach: Olechówce – 20, Sokołówce – 17 i na Łódce – 12. ZWIK Łódź kontroluje jakość deszczówki na zlecenie Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Łodzi.
W pobranych próbkach badany jest poziom zawiesiny ogólnej i węglowodorów ropopochodnych. Wyniki badań trafiają do Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie oraz do Urzędu Miasta Łodzi. W przypadku wykrycia przekroczenia norm jakości wszczynane są poszukiwania źródła zanieczyszczeń. W ciągu ostatnich lat miał miejsce tylko jeden przypadek przekroczenia dopuszczalnych norm czystości deszczówki spływającej do rzek. W roku 2020 wykryto nielegalny zrzut ścieków ropopochodnych przez kanał deszczowy do rzeki Ner.