ZWiK w Łodzi bardziej ekologiczny. Panele fotowoltaiczne na pięciu obiektach [ZDJĘCIA]

ZWiK realizuje inwestycje, które obniżają koszty energii elektrycznej. Na terenie pięciu obiektów spółki montowane są panele fotowoltaiczne o łącznej powierzchni 1415 metrów kwadratowych.

Panele fotowoltaiczne
Panele fotowoltaiczne
5 zdjęć
Panele fotowoltaiczne
Panele fotowoltaiczne
Zamknięte komory fermentacyjne Grupowej Oczyszczalni Ścieków
Agregat prądotwórczy w elektrociepłowni GOŚ
ZOBACZ
ZDJĘCIA (5)

Dwie instalacje pojawiły się w Stacji Uzdatniania Wody „Dąbrowa”, również dwie w przepompowni „Telefoniczna”, po jednej w Stacji Wodociągowej „Teofilów” i „Pomorska” oraz na terenie zbiorników wody na Stokach. Panele są montowane zarówno na wolnym terenie, jak i na dachach budynków. Nowe instalacje fotowoltaiczne wytworzą energię elektryczną, która będzie zużywana na potrzeby własne ZWiK. Całkowity koszt inwestycji wynosi 1 074 310, 71 zł netto.

Zrealizowany projekt ma charakter pilotażowy. W przyszłości planowane są w ZWiK kolejne inwestycje w odnawialne źródła energii.

Zielona energia wykorzystywana od lat

Od lat ZWiK korzysta z zielonej energii w Grupowej Oczyszczalni Ścieków. Działa tam elektrociepłownia, która produkuje ciepło i prąd ze spalania biogazu oraz odwodnionych osadów ściekowych. Wytwarzany w elektrociepłowni prąd pokrywa zapotrzebowanie oczyszczalni aż w 70. %, produkowane ciepło zaś zapewnia całkowitą samowystarczalność
w zakresie ogrzewania wszystkich pomieszczeń w oczyszczalni, podgrzewania wody użytkowej oraz niezbędnej do procesów technologicznych. Produkcja prądu i ciepła na oczyszczalni ma wpływ na obniżenie kosztów jej funkcjonowania i ochronę środowiska naturalnego. Zagospodarowywanie osadów ze ścieków na miejscu (ich fermentacja i spalanie) zmniejsza bowiem ilość wytwarzanych w GOŚ odpadów

ZOBACZ TAKŻE