wróć do artykułu
Zmieniaj zdjęcia za pomocą strzałek na klawiaturze
2 / 11

9 pomysłów na długi weekend w Łodzi. Spektakle, pokazy, projekcje filmowe i wystawy [PRZEWODNIK]

piknik niepodleglosc
fot. LODZ.PL
XI Piknik Niepodległościowy w Manufakturze
Piknik Niepodległościowy na stałe wpisał się w kalendarz jesiennych imprez w Manufakturze. W tegorocznej edycji nie zabraknie uwielbianych przez łodzian grup i stowarzyszeń, a także pokazów sprzętu i wystaw. Na Pikniku pojawią się też nowi uczestnicy: Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa” oraz Stowarzyszenie Wspieramy Ukrainę „Razem”. Tradycyjnie Manufakturę odwiedzi także sam Marszałek Piłsudski! Impreza 11 listopada potrwa od godz. 11:00 do 17:30.
Od godz. 11:00 na Rynku Włókniarek Łódzkich będzie można oglądać ekspozycje, wystawy i stoiska promocyjne jednostek wojskowych, policji, straży miejskiej, straży pożarnej, a także militarnych grup rekonstrukcyjnych. Na gości czekać będą śmigłowce, roboty pirotechniczne, broń, quady, motocykle, armata, a nawet czołg!

Wirtualny Teatr Historii
Podczas Pikniku po raz pierwszy w Łodzi będzie można zobaczyć Wirtualny Teatr Historii „Niepodległa”. To interaktywna przestrzeń z atrakcjami, takimi jak pokazy VR, hologramy i makiety, przedstawiająca historię pierwszych lat polskiej niepodległości. Nie zabraknie też wystaw. Łódzki oddział Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentuje ekspozycję „Łodzianie w wojnie polsko-bolszewickiej”, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi pokaże ekspozycję poświęconą zwierzętom w Wojsku Polskim, a także prezentowaną po raz pierwszy wystawę poświęconą więzieniu przy ul. Gdańskiej.

Rekonstrukcje historyczne
Urząd Miasta Łodzi przygotował pokaz rekonstrukcji historycznych, które skupią się na ukazaniu życia codziennego. Dzięki temu zobaczymy typowe obrazki z łódzkiej ulicy, jak zakład szwalniczy i szewski, atelier fotograficzne, gabinet urzędnika, wystawę sprzętów, a także przedmiotów życia codziennego w dwudziestoleciu międzywojennym. Pojawią się też grupy rekonstrukcji historycznej – 45 osób w strojach codziennych z dwudziestolecia międzywojennego, reprezentujących różne warstwy społeczne oraz różne formacje wojskowe (Strzelcy Kaniowscy, Hallerczycy, żołnierze wojska polskiego z lat 20. i 30. oraz czasów wojny polsko-bolszewickiej) z tamtych czasów. Tradycyjnie wśród atrakcji Pikniku pojawi się strzelnica, a w niej jedyny w Europie Monitor Gun Power SMT – interaktywny monitor, odporny na kule.

Wojskowa grochówka
Jak co roku na uczestników Pikniku czekać będzie rozgrzewająca, wojskowa grochówka, a Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych zapewni zupę „dary lasu”. Symboliczne 5 zł za porcję wspomoże zbiórkę na rzecz podopiecznych Fundacji Pomagam. Po raz pierwszy wśród uczestników pikniku pojawi się Stowarzyszenie Wspieramy Ukrainę „Razem”, którego przedstawiciele chcą podziękować Polakom za pomoc okazaną Ukraińcom. Także po raz pierwszy udział w Pikniku zapowiedzieli Chór Nauczycieli oraz orkiestra Stowarzyszenia Clonovia z Kutna. Kilka razy w ciągu dnia wystąpi uwielbiana przez łodzian orkiestra Pipes & Drumes z Częstochowy, prezentując pełne energii pokazy z tradycyjną muzyką szkocką.

ZOBACZ TAKŻE