wróć do artykułu
Zmieniaj zdjęcia za pomocą strzałek na klawiaturze
2 / 13

Co robić w weekend w Łodzi? Festiwal Roślin, koncerty, premiera filmowa [PRZEWODNIK]

Łódź. Co robić w weekend w Łodzi?
Co robić w weekend w Łodzi? Festiwal Roślin, koncerty, spektakle, premiera filmowa
Łodzianki i rewolucja 1905 roku – spotkanie z cyklu „Łodzianki (nie)znane”

W 1905 roku w Łodzi doszło do strajków w fabrykach oraz wystąpień przeciwko fabrykantom. Wśród protestujących znalazły się zatrudnione w przemyśle kobiety, a część postulatów rewolucyjnych dotyczyła poprawy warunków ich pracy. One same uczestniczyły w manifestacjach, strajkach, w walce o polską szkołę. Zarówno kobiety z inteligencji, jak i robotnice wstępowały do partii politycznych, organizowały ich codzienną pracę, uczestniczyły w akcjach bojowych.

Sytuacja łodzianek była wyjątkowa. Miasto w drugiej połowie XIX wieku stało się wielkim ośrodkiem przemysłowym, z silnie rozwijającym się włókiennictwem, w którym zatrudnienie znajdowały tysiące kobiet. To właśnie dlatego największy udział w rewolucji miały robotnice – było to już trzecie pokolenie kobiet pracujących w łódzkich fabrykach, których postawa wywarła znaczący wpływ na przebieg i charakter rewolucji. W mieście rewolucji żyły także kobiety, które nie uczestniczyły czynnie w strajkach i protestach, ale rewolucja wywierała również wpływ na ich los. Borykały się z trudnościami na rynku pracy, przystępowały do zakładanych w mieście stowarzyszeń, były świadkami bratobójczych walk.

Spotkanie poświęcone sytuacji kobiet w Łodzi w latach 1905 – 1907 odbędzie się w Muzeum Miasta Łodzi (Ogrodowa 15), poprowadzi je prof. Marta Sikorska z Uniwersytetu Łódzkiego.

Piątek, 28 marca

Godz. 18:00 Bilet: 7 i 5 zł


ZOBACZ TAKŻE