wróć do artykułu
Zmieniaj zdjęcia za pomocą strzałek na klawiaturze
5 / 12

Co robić w weekend w Łodzi? Finał WOŚP, urodziny Rubinsteina i warsztaty w Mediatece [PRZEWODNIK]

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu
W dniach 27–30 stycznia uczczony zostanie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez ONZ 18 lat temu. Z tej okazji po raz kolejny w Łodzi odbędą się koncerty, spektakle i spotkania autorskie.

27 stycznia na całym świecie odbywają się liczne uroczystości poświęcone pamięci ofiar Holokaustu. W Łodzi już 13. rok z rzędu w przestrzeniach Teatru im. Stefana Jaracza, Centrum Dialogu im. Marka Edelmana, Muzeum Tradycji Niepodległościowych, Muzeum Miasta Łodzi zbliżyć się będzie można do świata kultury i historii polskich Żydów.

Jakie wydarzenia przewidziano?

Tegoroczne uroczystości rozpoczną się 27 stycznia na Stacji Radegast (oddział Muzeum Tradycji Niepodległościowych, al. Pamięci Ofiar Litzmannstadt Getto 12) o godz. 12:00, gdzie nastąpi uroczyste złożenie kwiatów pod pomnikiem. W Teatrze im. Stefana Jaracza (ul. Jaracza 27) o godz. 18:00 odbędzie się koncert inauguracyjny. Koncert „Hemar ODnowa” jest autorskim projektem Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, wykonanym na podstawie scenariusza Krystiana Iwanowa.

Dzień później, w sobotę 28 stycznia, organizatorzy zapraszają do kawiarni Obiecana Cafe (ul. Piotrkowska 295A) na spotkanie autorskie z Anną Dobrowolską – autorką książki „Byłem fotografem w Auschwitz – prawdziwa historia Wilhelma Brassego”. W tym samym dniu na Scenie Kameralnej Teatru im. Stefana Jaracza wystąpi Sławomir Holland w spektaklu „Nic nowego pod słońcem”.

Następnego dnia, 29 stycznia, wszystkie wydarzenia odbędą się w Centrum Dialogu im. Marka Edelmana (ul. Wojska Polskiego 83). W ramach programu na godz. 16:00 zaplanowane zostało spotkanie pt. „Przed zagładą”. Tego samego dnia o godz. 18:00 na scenie Centrum Dialogu odbędzie się monodram Agnieszki Babicz „Wiera”. Spektakl oparty jest na biografii i piosenkach z repertuaru Wiery Gran. Wielkiej, zapomnianej już artystki, polskiej pieśniarki żydowskiego pochodzenia, aktorki kabaretowej i filmowej, która podczas wojny śpiewała w getcie warszawskim, a po wojnie była prześladowana oskarżeniami o kolaborację z Niemcami, stając się ofiarą ówczesnego hejtu.

Na wszystkie wydarzenia obowiązuje wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki na koncerty i spektakl „Nic nowego pod Słońcem” będą dostępne wyłącznie w kasie teatru od 20 stycznia 2023 r. Na spektakl „Wiera” obowiązują zapisy, prowadzone przez Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi Szczegółowe informacje na www.tskz.pl.


ZOBACZ TAKŻE