wróć do artykułu
Zmieniaj zdjęcia za pomocą strzałek na klawiaturze
5 / 7

Czy Łódź była stolicą Polski? Był czas, gdy Warszawa praktycznie nie instniała [ZDJĘCIA]

Skrzyżowanie ul. Piotrkowskiej i Przejazd (dzisiejsza ul. Tuwima), ok. 1946, mat. Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. J. Piłsudskiego w Łodzi
Kulturalna stolica Polski

Abstrahując od powyższych rzeczy, Łódź dzięki swojemu statusowi, ale też dzięki komunistycznej propagandzie, stała się miejscem, do którego zaczęła sprowadzać się polska inteligencja. Po wojnie założono Uniwersytet Łódzki i Politechnikę Łódzką, powstała także Akademia Sztuk Pięknych, otworzono pierwsze filmowe atelier, a nieco później na mapie zagościła znana dzisiaj na całym świecie łódzka Filmówka.

W zdemolowanej Warszawie nie mogły istnieć już wydawnictwa, teatry, redakcje. W Łodzi swoją niszę znalazło wielu pisarzy, malarzy czy ludzi filmu, a także dziennikarze i włodarze polityczni - budynki na rogu ulic Legionów i Gdańskiej jako swoją siedzibę upatrzyły władze komunistyczne. Do Łodzi przybył Teatr Wojska Polskiego, jak i jego Wytwórnia Filmowa, powstał tu Teatr Miniatur "Syrena". Zamieszkali tu znani literaci i poeci. Miasto przeżywało swój renesans, wszystko zatem wskazywało na to, że status miasta stołecznego to tylko kwestia czasu.

ZOBACZ TAKŻE