wróć do artykułu
Zmieniaj zdjęcia za pomocą strzałek na klawiaturze
10 / 11

Najpiękniejsze ogrody w Łódzkiem. Idealne propozycje na jednodniowe wycieczki [PRZEWODNIK]

Palmiarnia w Łodzi
Palmiarnia w Łodzi
Palmiarnia w Łodzi

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi położona jest w parku Źródliska I i jest wyjątkowo atrakcyjnym miejscem zarówno dla małych, jak i dużych odkrywców świata przyrody. Egzotyczna kolekcja roślin to żywa historia Łodzi, zapoczątkowana przez łódzkich fabrykantów i carskich urzędników. Pierwsze okazy roślin pochodziły ogrodów zimowych. Ze względu na swoje rozmiary rośliny nie mieściły się w domach i w przydomowych oranżeriach i w ostateczności trafiały do budynku pierwszego łódzkiego parku miejskiego.

Palmiarnia podzielona jest na trzy części: pawilon śródziemnomorski, tropikalny oraz pomieszczenie z bogatą kolekcją kaktusów. Znajduje się tam również ogród dydaktyczny przypominający ogród angielski, gdzie rośną miłorzęby dwuklapowe, sekwoje, metasekwoje, dawidia chińska oraz azalie i rododendrony. W budynku posadzonych jest ponad 4300 sztuk roślin oraz żyje tam kilka gatunków zwierząt w tym m.in. uwielbiane przez dzieci żółwie i karpie koi. Najstarsze rośliny to ponad 150-letnie palmy oraz wspaniałe bananowce, araukarie, bambusy i figowce, a także storczyki, bromelie, begonie, paprocie i krotony.

Obiekt idealnie przystosowanych do spacerów i odpoczynku. Utworzono alejki, ciekawie zaaranżowane oczka wodne, mostki i ławeczki, na których mogą odpocząć spragnieni ciszy i wytchnienia goście. W Palmiarni oraz przyległym ogrodzie urządzane są cykliczne wystawy przyrodnicze o różnorodnej tematyce. Wystawom towarzyszą prelekcje i pokazy oraz kiermasze roślin i książek przyrodniczych. Ponadto czas spędzany w palmiarni uatrakcyjniają imprezy plenerowe, podczas których odbywają się m.in. różnorodne odczyty, warsztaty czy wystawy rękodzieła. Palmiarnia na stałe wpisała się w krajobraz miasta i jest jednym z ulubionych miejsc odwiedzin łodzian i turystów przez cały rok.


ZOBACZ TAKŻE