wróć do artykułu
Zmieniaj zdjęcia za pomocą strzałek na klawiaturze
1 / 9

Poznaj historię łódzkich synagog. Ile ich było? Gdzie się znajdowały? [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Ikona kursora
synagogi lodz
Wielka synagoga reformowana przy ul. Spacerowej, ufundowana przez łódzkich fabrykantów, otwarta w 1887 roku. Spalona przez Niemców w 1939 r.
Postępowanie wobec łódzkich Żydów opierało się na specjalnych i często tajnych dyrektywach szefa Głównego Urzędu Bezpieczeństwa Rzeszy Reiharda Heydricha, które zlecano do wykonania władzom lokalnym. A tu rządził gauleiter Artur Greiser, zwolennik szybkiej germanizacji Kraju Warty. Już 18 września 1939 r. ograniczono Żydom obrót pieniężny i zabroniono handlu towarami włókienniczymi. Nakazano także oznakowanie przedsiębiorstw widocznym szyldem, wskazującym narodowość, co ułatwiło grabież firm żydowskich. Rozpoczęły się także pierwsze eksmisje z mieszkań w centrum miasta. Po włączeniu Łodzi do Rzeszy w listopadzie 1939 r. terror się zaostrzył.

Cios w ducha judaizmu


Ledwie w dwa miesiące po zajęciu Łodzi, 11 listopada 1939 r. Niemcy rozpoczęli niszczenie czterech głównych synagog w mieście. Niemal w jednym czasie podpalono łódzkie bożnice, które stanowiły od dziesiątków lat miejsca kultu oraz symbol wielokulturowej przemysłowej aglomeracji z ponad 200-tysięczną diasporą żydowską.

ZOBACZ TAKŻE