повернутися до статті
Міняйте фотографії за допомогою стрілок на клавіатурі
7 / 8

Lotnisko w Łodzi na majówkę. Zobacz, dokąd polecisz na długi weekend! [PRZEWODNIK]

piękny widok na miasto
MALAGA [Ryanair] fot. envato elements
Wylot 29 kwietnia godz. 12:45, powrót 3 maja godz. 9:50

Miasto w hiszpańskiej Andaluzji i stolica wybrzeża Costa del Sol.

- Katedra w Maladze zwana jest Jednoręką Damą (La Manquita). A to z tego powodu, że ma tylko jedną wieżę. Brakuje drugiej, którą zaprojektował andaluzyjski architekt Diego de Siloé, kiedy rozpoczynano budowę świątyni w 1528 roku. Powstawała niemal 250 lat. Z powodu tak długiego czasu inwestycji katedra prezentuje różne style architektoniczne m.in. renesansowy i barokowy. Katedra jest symbolem miasta. Jej wieżę będziecie widzieć niemal z każdego miejsca i zawsze wdzięcznie wejdzie w kadr. Bilet normalny kosztuje 8 euro.

- Centre Pompidou w Maladze. Nie musicie wchodzić do muzeum, jeśli nie jesteście miłośnikami sztuki nowoczesnej, ale budynek Centrum Pompidou Malaga trzeba zobaczyć koniecznie! Jest genialny w swej prostocie. Wygląda jak szklana kostka Rubika, ale dopiero gdy bryłę prześwietla na wskroś słońce, ożywa i rzuca wokół barwne refleksy. O każdej porze dnia wygląda inaczej.
Centre Pompidou znajduje się w Paryżu, ale władze Malagi, walcząc o podniesienie atrakcyjności miasta, wystąpiły do Paryża o zgodę na utworzenie filii słynnego muzeum. Tak się stało. Projektantami budynku muzeum „La Cube” są hiszpańscy architekci: Javier Perez de la Fuente i Juan Antonio Marin Malavé.

- Muzeum Pablo Picasso. Picasso to najsłynniejszy mieszkaniec Malagi. Jeden z najwybitniejszych artystów XX wieku i współtwórca kubizmu urodził się w Maladze w 1881 r., spędził tam dzieciństwo i wczesną młodość. W mieście znajdują się dwa muzea związane z Picassem: pierwsze to skromne w domu narodzin przy placu Plaza de la Merced, gdzie znajdują się głównie pamiątki rodzinne (wstęp 4 euro). Bez porównania ciekawsze jest drugie muzeum mieszczące się w Palacio de Buenavista (blisko katedry). Zobaczycie tam obrazy, ceramikę rzeźby, a także dzieła innych twórców inspirowanych twórczością Pablo Picassa. Bilet wstępu normalny kosztuje 13 euro.

- Twierdza Alcazaba. Władzę na terenach Andaluzji sprawowali kiedyś Maurowie. To oni wybudowali na zboczu wzgórza Gibralfaro zespół fortyfikacji pałacowych. Położenie twierdzy miało chronić miasto przed atakami piratów. Swoją obecną nazwę zawdzięcza arabskiemu słowu al-qasbah, które oznacza cytadelę. Alcazaba pełniła funkcję siedziby najpierw mauretańskich, a potem katolickich władców. U stóp twierdzy znajduje się Teatr Rzymski wybudowany w I wieku p.n.e., używany do III w. n.e.

- Zamek Gibralfaro. Na wzgórzu Gibralfaro widać ruiny zamku. Zamek wybudowano w XIV wieku pełnił funkcję obronną, ale także latarni morskiej. Żeby je zwiedzić i popatrzeć z murów na niesamowitą panoramę miasta, portu, morza trzeba wejść dość stromym podejściem, ale zadyszkę wynagradzają widoki. Wspinaczkę na Gibralfaro umilają też muzycy, którzy po drodze grają na gitarach, czy skrzypcach. Bilet łączony do twierdzy Alcazaba oraz Zamku Gibralfaro kosztuje 5,50 euro (jest ważny 48 godzin).

ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ