повернутися до статті
Міняйте фотографії за допомогою стрілок на клавіатурі
7 / 11

Noc Muzeów Łódź 2024 w pigułce. Polecane trasy, specjalne linie MPK Łódź, najlepsze atrakcje [MAPA]

Noc Muzeów Łódź 2024 - mapa, pałac Biedermanna, Muzeum Kanału Dętka
Noc Muzeów Łódź 2024 - mapa
[Translate to Ukraiński:] Trasa III - spacer północną częścią śródmieścia

13. KAMIENICA HILAREGO MAJEWSKIEGO, ul. Włókiennicza 11
Zobaczysz tam nie tylko zrewitalizowaną kamienicę Hilarego Majewskiego, która zachwyca pięknymi wnętrzami, ale także ekspozycję „Sielanka. Co artyści uprawiają?”, poświęconą roślinom.

14. MUZEUM MUNDURÓW POLICYJNYCH ŚWIATA, ul. Włókiennicza 5
W ekspozycji stałej znajduje się umundurowanie policji i żandarmerii z całego świata. Wystawionych jest tu 160 mundurów z ponad 70 państw. Podczas Nocy Muzeów zwiedzający będą mogli nie tylko obejrzeć ekspozycję, ale i przymierzyć niektóre elementy policyjnej garderoby.

15. TEATR POWSZECHNY W ŁODZI, ul. Legionów 21
Na wystawie poświęconej Międzynarodowemu Festiwalowi Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych będzie można zobaczyć archiwalne zdjęcia, fotosy spektakli i materiały wideo, jak również przeprowadzić rozmowy z aktorami.

16. MUZEUM FARMACJI, pl. Wolności 2
W Muzeum Farmacji można podziwiać znajdującą się na parterze rekonstrukcję izby ekspedycyjnej z XIX w., wykonanej w oparciu o oryginalne meble apteczne z epoki, rekonstrukcję dawnej zielarni, ręcznie zapisane manuały apteczne z przełomu wieków, a także stare apteczne przyrządy, takie jak wagi czy mikroskopy. W Noc Muzeów zaplanowano pokazy i warsztaty farmaceutyczne, konkursy i degustację herbat ziołowych.

17. MUZEUM ETNOGRAFICZNE I ARCHEOLOGICZNE, pl. Wolności 14
O godz. 19:00, 21:00 i 23:00 odbędą się projekcje filmu dokumentalnego „Sówka Erwin” wraz z komentarzem kuratora wystawy poświęconej twórczości artysty. Zaplanowano także warsztaty origami i występ grupy taneczno-teatralnej Ad Rem z Łaskiego Domu Kultury.

18. MUZEUM MIASTA ŁODZI, ul. Ogrodowa 15, pl. Wolności 2
Muzeum Miasta Łodzi udostępni zwiedzającym pałacowe wnętrza, wystawę „Łódź w Europie, Europa w Łodzi” oraz przypałacowy ogród. Tego wieczoru będzie można także zajrzeć do znajdującego się pod powierzchnią Muzeum Kanału „Dętka” – owalnego zbiornika na wodę deszczową. Ten wykonany z czerwonej cegły korytarz ma ponad 142 m długości, ok. 1,5 m szerokości i 1,87 m wysokości, co sprawia, że większość gości może nim swobodnie spacerować, obchodząc pod ziemią jeden z głównych placów miasta.

19. MUZEUM SZTUKI W ŁODZI, ms1, ul. Więckowskiego 36, wejście od ul. Gdańskiej 43 ms2, ul. Ogrodowa 19, Manufaktura
Zobaczysz tu prace z kolekcji XX i XXI w. oraz wystawy nawiązujące do awangardowego dziedzictwa miasta.

20. MUZEUM TRADYCJI NIEPODLEGŁOŚCIOWYCH, Oddział Muzeum przy Gdańskiej, ul. Gdańska 13
W Noc Muzeów przymierzysz kopię munduru i broni, zagrasz w grę dotyczącą agentki AK – Haliny Kłąb, obejrzysz film poświęcony dziejom miasta „Losy Łodzi”, wejdziesz do niedostępnego na co dzień karceru, zakupisz własnoręcznie wykonany nieśmiertelnik i wysłuchasz wykładu o znaleziskach archeologicznych wykopanych w trakcie remontu skrzyżowania ulic Gdańskiej i Legionów.

21. MUZEUM FABRYKI, Manufaktura, ul. Drewnowska 58
W Noc Muzeów spotkasz tu przewodników muzealnych w strojach stylizowanych na XIX wiek. Będą zarówno robotnicy, jak i sama fabrykancka para! Zobaczysz też, jak pracują krosna.

22. PAŁAC BIEDERMANNA, ul. Franciszkańska 1/5
Zwiedzający będą mogli obejrzeć park, wnętrza pałacu łódzkiego przemysłowca Alfreda Biedermanna, w tym bogato zdobioną salę balową (obecnie sala kominkowa) i jadalnię (obecnie salę kolebkową). Dodatkowo na zewnątrz do obejrzenia będzie stróżówka-powozownia (obecnie uniwersytecka Galeria Wozownia 1/5) oraz znajdująca się we wnętrzu pałacu bezcenna kolekcja Andrzeja Różyckiego, artysty, fotografa, filmowca, teoretyka sztuki i kolekcjonera.


ДИВІТЬСЯ ТАКОЖ